UZ NEKOLIKO JEDNOSTAVNIH SAVETA MOŽETE UŠTEDETI: Da li bojler treba isključivati ili ne?
Jedan od najvećih potrošača električne energije u domaćinstvima je bojler
Građani se često nalaze u nedoumici i imaju razna pitanja vezana za funkcionisanje ovog aparata, pre svega kako bi uštedeli novac, a u trenutnoj teškoj energetskoj situaciji u celom svetu i kako bi bar malo olakšali pritisak na energetski sistem.
Ministarstvo rudarstva i energetike donelo je danas predloge preporuka za državnu upravu, jedinice lokalne samouprave, preduzeća u državnom vlasništvu, privredu i domaćinstva, za smanjenje potrošnje električne i toplotne energije.
Preduzmite ove mere u domaćinstvu i sačuvajte struju
Jedna od stavki odnosi se i na načine kako da uštedimo novac prilikom korišćenja bojlera.
– Korišćenje bojlera se preporučuje za pripremu tople vode samo kada je potrebna, dok termostat bojlera treba podesiti na temperaturu zagrevanja do 60°C – piše u saopštenju ministarstva.
Generalni stav stručnjaka je da nije preporučljivo da bojler bude stalno upaljen, pošto to ne dovodi do bilo kakvih ušteda energije, a može izazvati i kvarove.
Ipak, postoje i određena odstupanja od ovog pravila.
OBJAVLJENA PREPORUKA ZA SMANJENJE POTROŠNJE ELEKTRIČNE ENERGIJE
To se posebno odnosi na velike porodice, za koje se navodi da je ekonomičnije da bojler stalno drže upaljen, kao i za one koji iz jednog bojlera greju vodu i u kuhinji i u kupatilu.
Sa druge strane, bračni parovi bez dece, samci i oni koji veći deo dana provode na poslu nemaju potrebe da drže bojler stalno uključenim, već da ga pale samo prema potrebi.
Stručnjaci su takođe istakli i da je najbolje bojler podešavati na temperaturu između 55 i 60 stepeni Celzijusa, što se slaže sa preporukom ministarstva.
Izvor: alo.rs