POSTOJI OBJAŠNJENJE! Ako vam se događa da ste nešto sanjali ali često ZABORAVITE šta, pogledajte ZBOG ČEGA je to tako!
REM faza – ključna faza sna u kojoj većina ljudi sanja. Ova faza sna ima važnu ulogu u oporavku mozga od jednog dana razmišljanja, a istovremeno mu omogućava da se ponovo napuni energijom za novi dan.

Međutim, šta se dešava sa onima koji ne mogu da se sete svojih snova?
Postoji nekoliko razloga zbog kojih dolazi do ove pojave, a svaki od njih ima uzrok u određenom zdravstvenom problemu. Stres, na primer, ne samo da narušava i skraćuje REM fazu spavanja, nego povećava i broj buđenja tokom noći, što može otežati pamćenje snova.
Ishrana takođe igra važnu ulogu u procesu pamćenja snova. Teška i obilna hrana, masni i prženi obroci, začinjena jela, citrusno voće, gazirana pića, samo su neke od namirnica koje mogu uticati na miran san i na pamćenje snova.
Trauma igra posebnu ulogu u potiskivanju snova. Naime, trauma je slična stresu, ali mnogo intenzivnija. To može dovesti do nesanice, ali i potpunog suzbijanja prisećanja onoga što smo sanjali, a sve u nastojanju da se što pre zaborave bolne noćne more.

Izlazak iz sna veoma je bitan kod procesa pamćenja snova. Prebrzo buđenje može nas naterati da zaboravimo snove. Prema psihologu i stručnjaku za snove Rubinu Naimanu, razdoblje neke vrste ošamućenosti nakon buđenja je odlično za prisećanje onoga što smo sanjali. To je vreme kada smo u nekom hibridnom stanju, između sna i budnosti, i kada se snovi mogu lakše prisetiti.
Ukratko, san i snovi su važni za naše zdravlje i dobrobit. Pamćenje snova može biti otežano zbog različitih zdravstvenih problema, stresa, loše ishrane ili traume. Važno je osigurati dobar san i izbegavati stvari koje mogu narušiti proces pamćenja snova.
BONUS VIDEO:
(Hypetv.rs/Alo.rs)