OVIH PET NAMIRNICA SPREČAVAJU POJAVU TEŠKIH BOLESTI: Evo šta možete sve uraditi sa njima!
OVIH PET NAMIRNICA SPREČAVAJU POJAVU TEŠKIH BOLESTI: Evo šta možete sve uraditi sa njima!
Jedni tvrde da je u većini slučajeva najbolje jesti sirovo voće i povrće i da je termičkom obradom samo gube na kvalitetu zdrave namirnice.
Međutim, ima i onih koji tvrde da pečenjem ili prženjem možete povećati dostupnost nutrijenata.
Takođe, stručnjaci kažu da im možete u nekoj meri poboljšati strukturu i ukus.
Za naredne namirnice se navodi kako imaju više hranljivih vrednosti kada ih pržimo ili pečemo.
Mnogi se zbune kada im se objasni da je paradajz zapravo voće. Kada se paradajz peče ili kuva, nivo likopena, snažnog antioksidansa koji se nalazi u ovoj biljci, zapravo raste. Likopen je poznat po svojim zaštitnim svojstvima protiv kardiovaskularnih bolesti i raka. Ova fitohemikalija može smanjiti rizik od moždanog udara. Pečenjem, povećava se biološka dostupnost paradajza. Na primer, pečeni paradajz u sosu (kao što je paradajz sos za testeninu) sadrži čak 2-3 puta više likopena nego sirovi paradajz. Dodatno, pečenjem paradajza oslobađa se više karotenoida, koji imaju antiinflamatorna svojstva. Domaći paradajz sok je prava izbor za vas svakog dana.
OVIH PET NAMIRNICA SPREČAVAJU POJAVU TEŠKIH BOLESTI
Šargarepe su bogate beta-karotenom, pretečom vitamina A, koji je ključan za zdravlje očiju i imunitet. Iako sirove šargarepe pružaju određenu količinu beta-karotena, pečenjem ili prženjem se taj nutrijent čini lakšim za apsorpciju u organizmu. Naime, toplota omekšava ćelijske zidove šargarepe, što omogućava lakše oslobađanje beta-karotena i njegovu bolju iskoristivost. Prženje na zdravim mastima, poput maslinovog ulja, može dodatno povećati njegovu apsorpciju, jer je vitamin A rastvorljiv u mastima.
Kao treća namirnica sa ovog spiska, spanać sadrži mnoge važne nutrijente. Kao što su vitamin K, folat, gvožđe i kalcijum, i neke od tih supstanci mogu biti teže apsorbovati sirove.
Pečenjem ili kuvanjem spanaća dolazi do smanjenja nivoa oksalata, prirodnih jedinjenja koja mogu ometati apsorpciju minerala poput kalcijuma i gvožđa. Takođe, termička obrada povećava biološku dostupnost vitamina A i C. U isto vreme, kuvanjem spanaća dolazi do smanjenja volumena, pa možete jesti veću količinu spanaća i iskoristiti sve njegove hranljive vrednosti.
OVIH PET NAMIRNICA SPREČAVAJU POJAVU TEŠKIH BOLESTI
Pečurke su prirodno bogate vitaminima D, kao i kompleksom vitamina B. Treba pomenuti i antioksidansie u njima Iako su neke pečurke hranljive i sirove, pečenjem se povećava koncentracija određenih nutrijenata, posebno vitamina D. Pečurke, kao biljne namirnice, sadrže ergokalciferol, oblik vitamina D koji je aktivniji kada se podvrgne toplinskoj obradi. Proces pečenja smanjuje količinu vode u gljivama, što omogućava koncentraciju nutrijenata. Prženje na višim temperaturama takođe može pojačati ukus gljiva, zbog što većeg karamelizovanja i maillardove reakcije.
Poslednja namirnica sa spiska, ali ne i najmanja važna, je brokoli. Zadržava mnogo svojih hranljivih svojstava čak i kada je sirov, ali se pečenjem ili kuvanjem povećava nivo nekih nutrijenata. Posebno antioksidanata poput sulforafana. Ovaj snažan fitohemijski spoj je poznat po svojim zaštitnim svojstvima protiv raka i upalnih procesa u organizmu. Pečenjem brokolija u rerni na srednje visokoj temperaturi, može doći do veće proizvodnje sulforafana nego kod kuvanja na pari ili u vodi. Korišćenje maslinovog ulja prilikom pečenja može dodatno poboljšati apsorpciju vitamina i antioksidanata, jer se sulforafan bolje apsorbuje uz masti.
Hypetv.rs V.M./Najžena.alo.rs