Otkrivena tajna popularnosti vazelina: Žene oduševljene jednostavnim trikom
Revitalizirajuća metoda “Slugging”: Tajna za hidriranu i podmlađenu kožu.
Jednostavna, ali efikasna tehnika nege kože pod nazivom “slugging” privlači sve veću pažnju. Ova metoda predstavlja korišćenje petrolatum ili vazelin kako bi se koža regenerisala i podmladila. Cilj je sprečiti gubitak vlage sa površine kože i zadržati vlagu, posebno za one sa suvim tipom kože.
Da biste saznali više o ovom novom omiljenom noćnom ritualu, novinarka sajta Byrdie je intervjuisala stručne dermatologe. Dr. Ranela Hirš, dermatolog sa sertifikatom odbora iz Bostona i bivša predsednica Američkog društva za kozmetičku dermatologiju, ističe da je glavni sastojak vazelina, petrolatum, bezbedan za upotrebu na koži. Uprkos onome što se može pročitati na internetu, Američka akademija za dermatologiju preporučuje ovaj sastojak za upotrebu čak i kod male dece sa ekcemom. Što se tiče nanošenja vazelina na lice, Hirš objašnjava da “neki ljudi mogu smatrati da je previše okluzivno za njihov ukus”, ali to se odnosi na lične preference izgleda kože, a ne na sigurnost samog sastojka.
Ova rutina se može primenjivati gotovo svake večeri, ali je posebno korisna tokom zime. Nakon noćne rutine nege kože, treba naneti količinu vazelina veličine graška na lice kao poslednji korak. Dr. Angelo Landriscina, dermatolog iz Njujorka, potvrđuje da petrolatum pomaže kod suve kože. Ravnoteža keratinocita (ćelija kože) i lipida ključna je za očuvanje vaše kožne barijere. Lipidi su kao lepak koji održava netaknutost vašeg “stratum corneum”, ili spoljnog sloja kože. Nedostatak lipida u koži može dovesti do transepidermalnog gubitka vode i ugroziti zaštitnu barijeru kože. Petrolatum može pomoći u obnavljanju te ravnoteže.
Dr. Landriscina objašnjava da vazelin sprečava čak 99% transepidermalnog gubitka vode. Važno je napomenuti da kožu ne treba potpuno zatvoriti tokom dužeg vremenskog perioda. Upravo tu dolazi do prednosti vazelina u odnosu na druge okluzivne supstance koje samo stvaraju nepropusnu barijeru na površini kože. Petrolatum sprečava većinu gubitka vode, a omogućava vašoj koži da popravi svoju barijeru, a kada se ukloni koža ima bolji i lepši izgled.
Koji su to nedostaci Slugginga?
Nema potrebe za zabrinutošću u vezi s komedogenošću vazelina, ali dr. Kamil H-Verović, dermatolog iz Njujorka, ističe da je najbolje izbegavati sve okluzivne proizvode, uključujući vazelin, ako imate problematičnu kožu sklonu aknama ili osetljivu kožu. To uključuje i ulja, silikone i masti koji stvaraju barijeru na površini kože.
Budući da je petrolatum baziran na ulju, moguće je da primetite mrlje na jastucima i posteljini prilikom korišćenja slugging metode. To se lako može rešiti tako što ćete staviti peškir preko jastuka pre spavanja.
Postoji percepcija da je upotreba vazelina problematična, iako nema veze sa stvarnom efikasnošću ili bezbednošću. Ekološka radna grupa je svrstava kao “1-4” zbog zabrinutosti u vezi sa kontaminacijom, dok kampanje za upotrebu bezbedne kozmetike podstiču mišljenje da većina petrolatuma izaziva rak.
Tvrdnje da “petrolatum često nije potpuno rafinisan u SAD-u” nisu tačne, a FDA (Američka agencija za hranu i lekove) ga već dugo priznaje kao sredstvo za zaštitu kože. Studije su pokazale da petrolatum nije povezan sa rakom dojke, dok je duvanski dim i hrana sa roštilja pokazala povezanost.
Kada birate sigurne proizvode, preporučuje se da izaberete one sa preko 30% vazelina koji su registrovani i imaju jedinstveni kod koji identifikuje brend i fabriku proizvođača. Takođe, možete tražiti “USP” oznaku na pakovanju, koja ukazuje da proizvod ispunjava ili premašuje farmakološke standarde i da je bezbedan za upotrebu u hrani, lekovima ili medicinske svrhe. Neki od sigurnih brendova uključuju Vaseline, CeraVe i Aquaphor. Ako ne želite koristiti vazelin, La Mer proizvodi mineralno ulje koje je još jedan popularan nusprodukt nafte i veoma efikasno za kožu.
Ako tražite održive proizvode, treba imati na umu da je dug put do kozmetičkih proizvoda koji manje zavise od fosilnih goriva. Shea puter, ulje od šipka i biljni bazirani proizvodi zahtevaju ulje da bi se proizveli. Konačna odluka o izboru proizvoda je na vama.
BONUS VIDEO:
(Hypetv.rs/Zadovoljna.nova.rs)