KANJIŽA: Uhapšen N.C. (33) zbog šverca sredstva za doping!
Dileri ovih supstanci ranije su neprimećeno ostvarivali velike zarade ali su zakoni pooštreni kada je otkriveno da su doping sredstva dovela do više smrti i obolevanja
Kriminalistička policija uhapsila je pre nekoliko dana N. C. (33) iz okoline Kanjiže zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćene proizvodnje i prometa doping sredstava. On se tereti da je na nelegalnom tržištu nabavio veću količinu doping supstanci u sportu, u vrednosti većoj od 12 miliona dinara koju je, kako se veruje, kurirskom službom nameravao da pošalje kupcu.
Neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet ovih sredstava regulisani su članom 39 Zakona o sprečavanju dopinga u sportu i predviđena kazna za to krivično delo je od tri do dvanaest godina zatvora. Takođe, u zakonu piše i da je za omogućavanje upotrebe doping supstanci zaprećeno od šest meseci do pet godina robije.
Međutim, nema mnogo slučajeva kažnjavanja pojedinaca po ovom zakonu. Jedno od prvih suđenja u našoj zemlji za pomenuto krivično delo održano je pre dve godine u Subotici. Po optužnici Višeg tužilaštva u ovom gradu, tada su procesuirana dvojica dilera doping sredstava koje je policija uhapsila na graničnom prelazu sa Mađarskom.
U toku ovog procesa, pozvani su i doktori Antidoping agencije Srbije da kao stručni svedoci objasne koja je namena i kako se koriste zaplenjene supstance. Iz ove agencije tada je rečeno da se zalažu da se kod nas osnuje antidoping policija, po uzoru na Austriju i neke druge evropske zemlje. Austrija je, na primer, pre nekoliko godina oformila antidoping odeljenje i za prvih jedanaest meseci imali su odlične rezultaKte – zaplenili su doping sredstva u vrednosti od dva miliona evra, otkrili dve ilegalne laboratorije, procesuirali 120 optuženih i saslušali 700 svedoka.
Velika policijska akcija borbe protiv antidoping supstanci u Italiji okončana je 2021. hapšenjima lekara, policajca, fitnes instruktora i bodibildera. Oni su kažnjeni dugogodišnjim robijama nakon što je otkrivena njihova šema kojom su snabdevali italijanske rekreativce zabranjenim sredstvima. Policajac je sarađivao sa bodibilderom i fitnes instruktorom, koji su bili dileri anaboličkih steroida rekreativcima u fitnes centru. Okrivljen je i hirurg, koji je falsifikovanjem recepata za policajca nabavljao anastrozol (antiestrogen, lek koji koriste bilderi da bi sprečili povećanje grudi).
Kada je reč o sličnim akcijama u našoj zemlji, beogradska policija je 2015. zaplenila sredstva za doping čija se vrednost procenjuje na više od milion evra, i uhapsila tri osobe zatečene da pakuju ta sredstva u staklene ampule.
Stručnjaci smatraju da se antidoping toliko razvio za poslednjih dvadeset godina da je postao nauka za sebe.
Većina ljudi koja se bavi sportom zna nekoga ko koristi zabranjene supstance i često se prelazi preko toga blagonaklono, iako postoji mnogo izveštaja koji ukazuju na iznenadnu i ranu smrt. Dileri doping sredstava ranije su se „provlačili” neprimećeno i ostvarivali su velike zarade. Ali, otkriveno je da su te supstance dovele do smrti ili obolevanja velikog broja osoba te su zakoni pooštreni.
Američka agencija za suzbijanje trgovine drogama – DEA tretira anaboličke steroide ravnopravno sa narkoticima.