FORMIRAJU SE USLOVI ZA SUPERĆELIJSKU OLUJU! Srbija na pragu katastrofe, evo šta može da se desi!
Formiraju se uslovi za superćelijsku oluju
Afrički anticiklon, od prošle godine poznat i kao Haron, svoj maksimum dostići će ove nedelje, nakon čega sledi postepena promena vremena i ulazak svežijeg vazduha u periodu od 22. do 29. jula, najavljuje meteorolog Ivan Ristić
Formiraju se uslovi za superćelijsku oluju
Početkom nedelje, tj. od danas, temperatura će u većem delu zemlje ići i do maksimalnih 40 stepeni Celzijusa, međutim, već u drugoj polovini sedmice biće nestabilno vreme sa više oblaka, pljuskova i kiše ponegde praćenih i grmljavinom, navodi Ivan Ristić na svom Fejsbuku.
Trend postepenog pada temperature nastaviće se od 22. do 29. jula, pa će u naseljenim mestima temperatura pasti i do 10 stepeni, što znači da ćemo uživati na prijatnih 30 stepeni Celzijusa, navodi Ristić.
Ozbiljnije zahlađenje ni na vidiku
I klimatolog Vladimir Đurđević navodi da, osim blagog osveženja, neko ozbiljnije zahlađenje nije ni na vidiku.
– Moguće je će temperatura pasti ispod 35 stepeni Celzijusa i da će biti blaga relaksacija sa lokalnim padavinama do 10 litara, međutim, već posle tog 22. jula ponovo će se temperature vratiti na vrednosti preko 35 stepeni Celzijusa – navodi Đurđević.
Temperature su znatno više od očekivanih zbog klimatskih promena i globalnog zagrevanja, kaže klimatolog Đurđević.
Superćelijska oluja moguća
Temperatura severnog Jadrana dostigla je 27 stepeni, a smenjivanje visokih temperatura i zahlađenja, pa povratak na visoke temperature može izazvati superćelijske oluje.
Međutim, kako kaže klimatolog Vladimir Đurđević, narednih dana se ne vidi da takav potencijal postoji u Srbiji.
– U narednih nekoliko dana ne vidimo to kao potencijal. Međutim, naše područje je podložno olujnom nevremenu. Jedan od tipova olujnog nevremena su i superćelijske oluje, tako da ne možemo da isključimo tu situaciju. Pitanje je samo kakvog će intenziteta biti, jer oluja može biti superćelijska, ali da ne bude onako razorna kao što je bila prošle godine, a može da se pojavi i razornija – navodi klimatolog Đurđević.
Objašnjava da klimatske promene doprinose razornijim olujama, jer imamo topliju atmosferu i više vodene pare, koja je “glavno gorivo” za oluje.
– Iznad našeg područja je jako toplo, dok je prema Austriji i Nemačkoj hladna vazdušna masa. Ukoliko vi se dodirnule ove dve vazdušne mase, imali bismo razorne oluje. Ukoliko bi ti sistemi krenuli prema nama potencijalno bismo ovde mogli da očekujemo nevreme. Međutim, još ne možemo ništa da prognoziramo, samo da se nadamo da se to neće desiti – kaže klimatolog Đurđević.
Kako kaže, u narednih nekoliko dana oluja sigurno neće biti, ali leto je tek pred nama.
– Mi smo tek na polovini leta, imamo celu drugu polovinu jula i avgusta, tako da se može još svašta desiti. Ono što vidimo trenutno u prognozama je će narednih 7-8 dana biti dosta stabilno, znači eventualno možemo da očekujemo to u nekom manjem zahvatu. Za sada nas ne očekuje ništa strašno poput superćelijskih oluja – kaže Đurđević.
Hypetv.rs/M.K.
SVE VESTI O “IMANJU”, NAJVEĆEM RIJALITI FORMATU NA BALKANU, ČITAJTE KLIKOM NA OVAJ LINK
Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads!
BONUS VIDEO: