Zastrašujuće upozorenje čuvene naučnice: “USRED SMO ŠESTOG VELIKOG IZUMIRANJA. NEMAMO MNOGO VREMENA! Toliko toga smo uništili”
Zastrašujuće upozorenje čuvene naučnice
Čuvena konzervatorka i naučnica Džejn Gudal je u intervjuu za BBC, čiji je autor Viktorija Gil, upozorila na teške posledice globalnog zagrevanja i uništavanja životne sredine. Prenosimo ovaj intervju:
– Sa svojim prepoznatljivim šalom prebačenim preko ramena i srebrnom kosom zategnutom unazad, Džejn Gudol odiše spokojem – čak i tokom našeg blago zamućenog video poziva. U sobi jednog bečkog hotela, novinarski tim i mala grupa filmskih stvaralaca, koji dokumentuju njenu najnoviju turneju, vrzmaju se oko nje – počinje Viktorija, pa nastavlja:
Zastrašujuće upozorenje čuvene naučnice
– Poznata primatološkinja i aktivistkinja za očuvanje prirode smešta se u stolicu sa visokim naslonom koja izgleda prevelika za njenu vitku figuru. Na mom ekranu mogu da vidim da se iza nje, na polici, nalazi njena plišana igračka majmuna, gospodin H. Igračku joj je poklonio prijatelj pre skoro 30 godina, a ona je putovala s njom širom sveta. Dr Gudal sada ima 90 godina, ali i dalje putuje s gospodinom H.
– Pomalo sam iscrpljena. Došla sam ovde iz Pariza. Posle toga idem u Berlin, pa u Ženevu. Na ovoj turneji govorim o opasnostima za životnu sredinu i nekim rešenjima – rekla je Džejn, pa istakla:
– Usred smo šestog velikog izumiranja. Što više možemo da učinimo kako bismo obnovili prirodu i zaštitili postojeće šume, to bolje. Drveće mora da naraste do određene veličine pre nego što može zaista da obavlja svoju funkciju. Ali sve ovo pošumljavanje pomaže da se apsorbuje ugljen-dioksid.
Dr Gudal kaže da je preduzimanje akcije za usporavanje zagrevanja naše planete hitnije nego ikada
– Još uvek imamo vremenski okvir u kojem možemo da počnemo da usporavamo klimatske promene i gubitak biodiverziteta. Ali taj vremenski okvir se zatvara – kaže dr Gudal, pa dodaje:
– Uništavanje šuma i drugih divljih mesta neraskidivo je povezano sa klimatskom krizom. Toliko se toga promenilo u mom životu. Sada, ponekad pada kiša tokom sušne sezone, a ponekad je suvo tokom kišne. To znači da drveće plodonosi u pogrešno vreme, što remeti šimpanze, kao i insekte i ptice.
– Ako se ne udružimo i ne uvedemo stroge regulative o tome šta ljudi mogu da rade sa životnom sredinom ne udaljimo se brzo od fosilnih goriva, kao i ne zaustavimo industrijsku poljoprivredu koja uništava okolinu i ubija zemljište, sa razarajućim efektom na biodiverzitet – budućnost će, na kraju, biti osuđena – ističe Gudal, pa zaključuje:
– Nemamo mnogo vremena da počnemo da pomažemo okolini. Toliko toga smo uništili.
Hype tv.rs/BBC/Viktorija Gil/M.K.