KOLIKO ČESTO PIJETE VODU I KAKO!PRAVILNA HIDRATACIJA!
Voda je izvor života!
Značaj vode za ljudski organizam mogao bi da stane u jednu rečenicu: „Voda je izvor života“.
I zaista je tako – naš organizam ne može da funkcioniše bez nје. Voda čini 80 odsto ljudskog tela kod beba i dece, a kod odraslih oko 60 odsto ili 1/3 ukupne telesne mase.
Vodu svakako unosimo i kroz hranu, voće, mleko… ali i pored toga, potrebno je uneti oko 1,5 do 2 litra vode dnevno. Minimum. Unos vode prilagođava se i fizičkoj aktivnosti, vremenskim uslovima, stanju organizma.
Prilikom unosa vode jako je bitno da se ne nalivate. Već hidrirate.
Pravilna hidratacija podrazumeva redovan i pravilan izbor tečnosti.
Konstantno gubimo vodu putem znoja, mokrenja i disanja. Garancija da imamo dovoljno vode je dobra ravnoteža i presudna je za izbegavanje dehidracije.
U zdravom telu, mozak otkriva kada telo postaje dehidrirano i pokreće osećaj žeđi da bi se podstaklo uzimanje tečnosti.
Stručnjaci su utvrdili da ljudi koji imaju naviku da svakodnevno piju dosta vode (najmanje osam čaša dnevno) imaju brži metabolizam od onih koji vodu piju retko. Samim tim, brže troše kalorije koje su uneli tokom dana.
VODA I TELESNA TEŽINA
Još jednom da ponovimo “VODA JE IZVOR ŽIVOTA!
“Kod smanjivanja telesne težine, sav posao topljenja i odnošenja viška masti obavlja voda, isto kao sa toksinima. Sagorevanje masnih naslaga zahteva dovoljne količine vode da bi efikasno funkcionisalo, jer dehidratacija usporava taj proces. Sagorevanje kalorija stvara toksine, koje izbacujemo upravo vodom. U vodi nema šećera, pa joj i zato treba dati prednost u odnosu na sokove i druge napitke.