Background adbanner
calendar

Ponedeljak 12. Maj, 2025

VISOKI PREDSTAVNIK EU BOREL: Rat u Ukrajini može da se završi podelom, kao u Koreji

Objavio: RHT
28/11/2022 11:35 AM

Visoki predstavnik EU Žozep Borel je ocenio da je “moguće da se rat u Ukrajini ne završi, zabrazdi kao u Koreji (1953) i dođe do primirja i utvrđivanja linije podele”.

Foto: Screenshot Youtube

Borel je u raspravi u Centru za međunarodna pitanja u Barseloni (CIDOB) rekao da bi “to mogao biti izlaz iz rata, iako se često priča ko bi mogao pobediti”.

On je, prenosi španski list Vangvardija, napomenuo da bi bilo nužno da se, za rasplet ukrajiniskog oružanog sukoba kao u Koreji, “ukrajinska i ruska strana uzmaknu sa svojih položaja i odustanu od zahteva, branjenja ili osvajanja teritorija.

Šef evropske diplomatije je stavio do znanja da je njegov zadatak i da ubedi one zemlje koje ne žele da se svrstaju ni na koju stranu u ukrajinskom ratu da je “ona zla strana u tom filmu Rusija, a ne sankcije EU”.

Korejski rat 1953. je završen sporazumom o primirju i nenapadanju koji su potpisale Severna Koreja i Sjedinjene Američke Države kao saveznik Južne Koreje i načelno je, primećuje Vangvardija, trebalo da dovede do sporazuma o konačnom miru, a zemlja je i dalje podeljena demilitarizovanom zonom.

Borel je takođe predočio da je “još prerano da se misli na neke mirovne pregovore ili da se već razmišlja o nekoj obnovi Ukrajine, već treba sve napore usredsrediti na to da se izbegnu dalja razaranja”.

Evropa, prema njegovim rečima, ne sme sebi dopustiti da se umori od rata, mada Evropska unija kao celina ionako ne može voditi važnu reč u mirovnim pregovorima zato što Rusija ne dopušta da EU bude sagovornik.

“Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je uvek hteo da razgovara neposredno s ministrima članica Unije, a ne sa mnom“, objasnio je Borel.

On smatra da EU ipak mora biti za pregovaračkim stolom “jer su sankcije ključni elemenat bilo kakvih pregovora i zato što je bezbednost u Evropi naša bezbednost”.

Imajući u vidu štetu koju nanose posledice ukrajinskog rata, kao što je skok cena energije i hrane, šef Evropske službe za međunarodne poslove i bezbednost (EEAS) ističe da treba tražiti rešenja za probleme koje stvara rat.

“Ako Rusija pobedi u ratu, krenuće za postizanjem sledećeg cilja”, kazao je Borel.

N1

Ostavite komentar

Obavezna polja su označena sa * Vaša adresa neće biti vidljiva drugim korisnicima.

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS

HYPE TELEVIZIJA JE DOSTUPNA ZA KORISNIKE MTS IRIS TV, M:SAT TV NA POZICIJAMA 146 I 295, I BROJU 46 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE, KAO I NA APLIKACIJI ARENA CLOUD. HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE U CRNOJ GORI KORISNICIMA M:TEL KABLOVSKE MREŽE NA KANALU 173 I M:SAT NA POZICIJI 54. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE NA MREŽI M:TEL NA POZICIJI 43, KAO I IPTV NA KANALU 606.
HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE ZA KORISNIKE MTS IRIS TV NA KANALU 604, KAO I NA BROJU 702 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE KORISNICIMA M:SAT MREŽE NA POZICIJI 60.
Background adbanner