
U četvrtak, 12. februara, vernici Srpske pravoslavne crkve obeležavaju praznik Sveta Tri jerarha. Ovi svetitelji u narodu su poznati kao zaštitnici ljudi i životinja od mraza, ali i kao donosioci mira i sloge među posvađanima.
Praznik Sveta Tri jerarha posvećen je uspomeni na Vasilija Velikog, Grigorija Bogoslova i Jovana Zlatoustog, tri velika crkvena učitelja i jerarha. Prema narodnom verovanju, ovaj dan treba provesti u veselju, miru i slozi.
Običaj nalaže da se tog dana u domu čuje muzika, često uz zvuke frule, kao simbol radosti i zajedništva. Takođe se veruje da na ovaj veliki praznik ne treba obavljati teže fizičke poslove, niti poslove vezane za vodu, a posebno se izbegava pranje veša, koje se smatra strogo zabranjenim.
Prema verovanju, štite ljude i životinje od mrazeva i zlih vetrova. Po vetrovima koji danas duvaju prognozira se kako će biti vreme u toku godine. Veruje se da će godina biti dobra i bogata ukoliko duva južni vetar, a da „severac“ donosi lošu godinu s hladnim vremenom. Istočni vetar donosi nestašice, a zapadni izobilje ribe i mleka. Ako vetra nema, čeka nas bogata godina.
U vreme cara Aleksija Komnena, došlo je među učenim ljudima u Carigradu do nesuglasica i prepirki, koji je od trojice svetitelja bio najveći.
Po jednima, to je bio Vasilije Veliki, zbog njegove čistote i hrabrosti, po drugima Jovan Zlatousti, zbog čudesne rečitosti i jasnoće u propovedanju hrišćanske vere, a po trećima sveti Grigorije Bogoslov, zbog nedostižne visine u bogoslovlju.
Tako dođe i do podele među pristalicama na Vasilijane, Grigorijane i Jovanite. Međutim, sva tri svetitelja javiše se u snu episkopu Ehvatijskom, rekavši mu da su oni jedno u Boga, da među njima nema ništa protivurečno i da nema ni prvog ni drugog ni trećeg.
Poučiše episkopa kako da ustanovi zajednički praznik, da prestane sa deobom onih koji se spore i prepiru oko njih. Sastavljena je zajednička služba i i praznik Sveta Tri jerarha, koji se praznuje u četvrtak, 12. februara po novom, odnosno, odnosno 30. januara po Julijanskom kalendaru. Svaki od svetitelja ima i svoj poseban dan.
U našem narodu ovo je esnafska slava metalaca, dok ih pravoslavni grčki narod smatra ne samo crkvenim već i nacionalnim i školskim praznikom.
Hypetv.rs/M.K.
ZLATNI JUBILEJ VESNE ZMIJANAC

foto: Promo
Muzička diva Vesna Zmijanac sprema spektakl za pamćenje u Beogradskoj Areni. Legendarna pevačica nastupiće 14. maja 2026. godine. Sa početkom u 20.30 časova.
Ovaj koncert biće svečana proslava njene bogate karijere.
Dođite da zajedno zapevamo najveće hitove Vesne Zmijanac, pevačice koja punih 50 godina publici pruža dobru pesmu i velike hitove poput: “Jorgovani”, “Svatovi”, “Kunem ti se životom”, “Nevera moja”, “Sto života”, “Ovo u grudima” …. Ne propustite koncert koji već obećava da će biti nešto posebno!
Datum: 14. maj 2026.
Mesto održavanja: Beogradska Arena
Organizator: Hype Entertainment
Prodaja ulaznica: Tickets.rs
KARTE MOŽETE KUPITI OVDE.
GLEDAJTE NAS!

Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads!