OVO SU NAJSTARIJE VALUTE NA SVETU! Ispred Srbije samo jedna država
OVO SU NAJSTARIJE VALUTE NA SVETU!
Istorija je prepuna zanimljivih činjenica, ali i pokazatelj bogatstva tradicije nekog naroda. Srbija je zemlja veoma bogata istorijom, a tome svedoči podatak da njena valuta dinar među tri najstarije na svetu.

Na svetu postoji oko 180 valuta, što dovoljno govori o tome koliko je ovaj podatak zanimljiv i interesantan. Ako ste se možda nekada pitali koje su to najstarije valute koje su još uvek i u upotrebi u nastavku vam predstavljamo neke od njih.

Srpski dinar je na drugom mestu, odmah iza Britanske funte. Što znači da dinar postoji još od 1214. godine, još od vladavine kralja Stefana Nemanjića. Prvi moderni dinar nastao je 1868. godine na zahtev kneza Miloša Obrenovića. Na današnjim novčanicama dinara nalaze se likovi najistaknutijih ličnosti iz istorije Srbije, ali i Srba koji su promenili čitav svet – poput Nikole Tesle.

OVO SU NAJSTARIJE VALUTE
Odmah iza Srbije nalazi se Ruska rublja. Naime, rublja, kao treća najstarija valuta na svetu, prema pojedinim izvorima potiče još iz 1300. godine. Rublja je kroz istoriju prošla kroz razne revalorizacije, a jedna od posljednjih dogodila se 1992. godine, kada je sovjetska rublja postala ruska rublja. Ruska rublja je jedna od glavnih valuta u trgovini naftom i prirodnim gasom, posebno nakon sankcija Zapada. Inače, Rusija je među prvim zemljama koje su objavile digitalnu valutu Centralne banke 2017. godine, odnosno digitalnu rublju. Vrednost obične rublje je identična vrednosti digitalne rublje, a Banka Rusije ima oko 12 digitalnih banaka koje već rade.
Četvrta valuta u nizu po starosti je Američki dolar. Iako je danas dominantan u svetu, dolar je ipak iz 1785. godine. Dolar je bio zasnovan na španskom srebrnom dolaru. Najveći apoen koji je ikada štampan na američki dolar bio je 10.000, ali ova novčanica je retko u opticaju jer se većina nalazi u muzejima.
Na petom mestu je Haićanski gud. Zvanična valuta Republike Haiti je gud, a ona je u upotrebi od 1813. godine. Tada je zamenila francusku kolonijalnu valutu, a prvi novčići su kovani od srebra. Ova valuta je doživela nekoliko revalorizacija, prvu 1870. s uvođenjem novih G10 i G25 apoena. Drugi je bio 1870. godine, kada je povezana s francuskim frankom radi lakše procene. Novčanice u opticaju su 10, 25, 50, 100, 250, 500 i 1.000.
Među prvih deset najstarijih valuta spada i Japanski jen. Kanadski dolar, pa Švajcarski franak koji potiče iz 1850. godine. Dominikanski pezos zvanična valuta Dominikanske Republike tek od 2011. godine, a uveden je 1844. kada je ova država povratila svoj suverenitet od Haitija.
Hypetv.rs/sada.ba/J.V.
PRATITE NAS
HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE ZA KORISNIKE MTS IRIS TV NA KANALU 604, KAO I NA BROJU 702 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE KORISNICIMA M:SAT MREŽE NA POZICIJI 60.