sreda, 19. nov 2025.
  • NAJNOVIJE
  • HOROSKOP
  • HYPE ŽENA
Pretraga
Hype TV
Ad imageAd image
  • Naslovna
  • VESTI
    • DRUŠTVO
    • POLITIKA
    • KULTURA
  • HYPE ZVEZDE
  • SHOWBIZ
  • JET SET
  • Rijaliti
  • SPORT
  • HRONIKA
Reading: TRGOVINA ORUŽJEM U PORASTU: Amerikanci drže 51 odsto prodaje
Font ResizerAa
Hype TVHype TV
  • NASLOVNA
  • VESTI
  • HYPE ZVEZDE
  • SHOWBIZ
  • JET SET
  • RIJALITI
  • SPORT
  • HRONIKA
  • TV PROGRAM
  • NASLOVNA
  • VESTI
    • DRUŠTVO
    • POLITIKA
    • KULTURA
  • HYPE ZVEZDE
  • SHOWBIZ
  • JET SET
  • RIJALITI
  • SPORT
  • HRONIKA
  • TV PROGRAM
Pratite nas
© 2025 Hype TV
Home » TRGOVINA ORUŽJEM U PORASTU: Amerikanci drže 51 odsto prodaje
DRUŠTVONOVOVESTI

TRGOVINA ORUŽJEM U PORASTU: Amerikanci drže 51 odsto prodaje

05.12.2022 | 16:00
DRUŠTVO NOVO VESTI
Vreme čitanja 3 min.
Podeli

Uprkos problemima u lancima snabdevanja uzrokovanih pandemijom, globalna prodaja oružja nastavila je da raste prošle godine, objavio je Stokholmski institut za istraživanje mira (SIPRI).

Foto: pixabay

Sto najvećih svetskih kompanija za proizvodnju oružja prodalo je teško naoružanje i vojne usluge u vrednosti od 592 milijarde dolara u 2021, navodi se u izveštaju SIPRI-ja.

To znači povećanje od 1,9 odsto u odnosu na godinu pre. Ovo povećanje je veće nego 2020, ali ispod prosečnog povećanja u četiri godine pre pandemije koronavirusa.

„Ono što stvarno vidimo je verovatno sporiji rast nego što su mnogi očekivali u prodaji oružja u 2021„, rekao je Nan Tian, koautor studije.

Problemi u smislu nedostatka radne snage i snabdevanja sirovinama „usporili su sposobnost kompanija da proizvedu oružane sisteme i isporuče ih na vreme“, kaže on.

Daleko najviše vojne opreme i dalje dolazi od američkih korporacija, pokazuju podaci SIPRI-ja. Četrdeset američkih firmi – uključujući prvih pet na lestvici – zajedno čine 51 odsto ukupne prodaje oružja među 100 najvećih korporacija.

Međutim, među pet najvećih kompanija – Lockheed Martin, Raytheon Technologies, Boeing, Northrop Grumman i General Dynamics – samo je Raytheon imao rast.

Istovremeno, prodaja osam najvećih kineskih kompanija porasla je za 6,3 odsto u 2021. 

Kina je na drugom mestu ukupne prodaje oružja, s udelom koji je naglo porastao na 18 odsto, a slede je Velika Britanija sa 6,8 odsto i Francuska sa 4,9 odsto. Nemački udeo iznosio je 1,6 odsto.

Evropske kompanije, koje sada predstavljaju 27 od 100 najvećih, imaju porast od 4,2 odsto u odnosu na 2020.

S malim povećanjem od 0,4 odsto, Rusija je u ukupnoj prodaji imala udeo od tri odsto, što su podaci pre invazije na Ukrajinu.

Kako će tačno ukrajinski rat, koji je započeo u februaru, uticati na globalne brojeve, verovatno se neće znati do sledeće godine.

Međutim, problemi sa snabdevanjem verovatno će se s ratom u Ukrajini pogoršati, posebno zbog toga što je Rusija veliki dobavljač sirovina za proizvodnju oružja, kažu autori studije, ali i zbog toga što je sukob doveo do velikog rasta potražnje.

021

OZNAKE:Municijaoružje
Podeli
Facebook Whatsapp Whatsapp Threads Email Copy Link Print
Prethodna objava MENI NIKO NIJE SASTAVLJAO SPISAK! PIKSI UVEREN DA SMO I PROŠLI GRUPU, ODMAH BI ISPALI
Sledeća objava Zarekla sam se da se nikad neću udati!
Nema komentara

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas

FacebookLike
InstagramFollow
YoutubeSubscribe
TiktokFollow

Najnovije

GLUMICU IZBACILI IZ STANA, PA ZAVRŠILA U STARAČKOM DOMU! Jedva krpi kraj sa krajem: „Imam MIZERNU penziju!“

SRPSKI PROVOKATOR SE OVOME NIJE NADAO! Navijači u Prištini BRUTALNO ponizili Džaku! (VIDEO)

„NISAM ZNALA DA JE PRIZNAO“ Oglasila se majka BRUTALNO UBIJENE Ane Volš nakon Brajanovog PRIZNANJA!

„UPOZNALI SMO SE PREKO INSTAGRAMA, POSLAO SAM JOJ KONJA!“ Saša Kovačević otkrio detalje o odnosu sa Zoranom Tasovac!

DANAS JE MEĐUNARODNI DAN MUŠKARACA: Da li znate zbog čega se slavi?

„MUŠKARCI SAMO NEK JE GLEDAJU!“ Pevač se pojavio u javnosti sa DVE DECENIJE MLAĐOM, sve oči uprte u njih: „Mi ne shvatamo kolika je razlika u godinama..“

Ne propustite

„IMA NEŠTO IZ PROŠLOSTI ŠTO MI SE NIJE DOPALO..“ Saša Kovačević otkrio zbog čega nije bio gost na Emininom koncertu

SHOWBIZ VESTI

„NEMAM PARA NI ZA SEBE“ Rada Manojlović progovorila o finansijama: „Ne bih pričala previše na tu temu..“

SHOWBIZ VESTI

ISTORIJA U LOZNICI! Ministar Gajić otvorio prvi Regionalni trening centar BSS!

SPORT VESTI

ZEMLJOTRES U SRBIJI! Evo gde se noćas treslo tlo!

DRUŠTVO VESTI
Prikaži više
2787641c-092d-4dcf-8bd1-654231d30950

ČITAJTE NAS I NA HYPE TV KANALIMA WHATSAPP, VIBER I TELEGRAM

Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na društvenim mrežama Instagram, Facebook, Threads, TikTok!
  • Impresum
  • Politika privatnosti
  • Uslovi korišćenja
  • Kontakt
Pratite nas
2025 © Hype TV
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?