TAJNE NAŠIH BAKA: ZABORAVLJENI USKRŠNJI OBIČAJI KOJE MALO KO ZNA
TAJNE NAŠIH BAKA: ZABORAVLJENI USKRŠNJI OBIČAJI KOJE MALO KO ZNA
Uskrs je oduvek bio više od praznika – bio je vreme nade, pročišćenja i dubokog duhovnog značenja. Iako danas svi znamo za običaj farbanja jaja, malo ko zna kako su to naši stari radili, sa koliko pažnje, vere i skrivenih značenja.
1. Prvo crveno jaje – “čuvarkuća”
Prvo ofarbano jaje, uvek u crveno, nazivano je čuvarkuća. Čuvalo se cele godine iza ikone ili na posebnom mestu u kući. Verovalo se da štiti dom od bolesti, nesreće i zlih duhova. Sledeće godine bi se pažljivo zakopavalo u zemlju da “nahrani koren kuće”.
Foto: Hype TV/Privatna Arhiva/Ilustracija/Uskrs
TAJNE NAŠIH BAKA
2. Farbanje jajima na živoj vatriPre nego što su postojale moderne boje, jaja su se bojala na živoj vatri uz pomoć trava, kore drveća i povrća. Kora luka davala je crvenu nijansu, kopriva zelenu, a plod borovnice – plavičastu. Baka bi pre farbanja izgovarala molitvu, verujući da boja neće “prijanjati” ako ukućani nisu složni.
3. Uskršnje proročanstvo
Na Veliku subotu ili rano na Uskrs, baka bi uzimala tri jaja različitih boja, stavljala ih ispod jastuka najmlađem u kući. Ujutru bi dete nasumično izabralo jedno. Boja jajeta tumačila je kako će mu godina biti: crveno – zdravlje, zeleno – napredak, plavo – mudrost.
Foto: Pixabay
4. Jajima se lečilo i proricalo
U nekim krajevima, jaja su korišćena za “izvlačenje uroka” – valjanjem jajeta po čelu ili telu bolesne osobe, verovalo se da se prenosi negativna energija. Posle toga, jaje se zakopavalo daleko od kuće. Na osnovu pucanja ljuske, proricalo se hoće li godina biti rodna.
5. Uskršnja “tucijada” sa značenjem
Iako danas svi uživamo u tucanju jajima iz zabave, nekada se to činilo ozbiljno – verovalo se da onaj čije jaje ostane celo ima Božju zaštitu i biće vođa porodice te godine. Nisu se tukli svi sa svima – redosled je bio strogo određen, često po starosti ili statusu.
Foto: privatna arhiva/Hype TV/Uskrs
6. Tajne šare od voska
Babe su znale da crtaju po jajima rastopljenim voskom uz pomoć igle ili slamke. U tim simbolima krili su se znaci plodnosti, zdravlja i ljubavi. Nije svako znao da čita te znakove – prenosili su se s kolena na koleno.
7. Uskršnje jaje za pokojne
Ujutru na Uskrs, pre nego što bi se porodica okupila, jedno jaje se ostavljalo na prozoru za duše predaka, uz tihu molitvu. Verovalo se da tako duhovi znaju da ih se potomci sećaju.
Foto: Hype Ilustracija/Privatna arhiva/Uskrs, Uskršnja jaja
Ove zaboravljene tradicije nisu bile samo običaji – bile su način života, povezanost sa prirodom, verom i međusobnom ljubavlju. U vremenu kada se sve brzo menja, možda je vreme da se setimo mudrosti naših baka i deka – i prenesemo je dalje.
Uskrs nije samo podsećanje na Hristovo vaskrsenje. To je dan kada se svetlo vratilo među ljude, kada su domovi zasijali verom, a porodice se okupile oko istine jače od smrti.
To je praznik kada se ne slavi samo čudo Vaskrsenja, već i svako malo čudo koje se dešava za porodičnim stolom. Jer kada je Hristos ustao iz groba, ustala je nada, a sa njom i snaga porodice da uvek iznova pronađe svetlost.
PROČITAJTE I: