TAJNE ISPOD BEOGRADSKOG ASFALTA: Gde god zagrebete, u centru prestonice otvorite nešto nalik vremenskom portalu
Iskopavanjima koja prethode izgradnji podzemne garaže kod Skupštine arheolozi su prvo naišli na ostatke kuća porušenih u Drugom svetskom ratu, kao i rimske grobove iz 3. i 4. veka koji pripadaju antičkom Singidunumu, rekla je za Alo! direktorka Muzeja grada Jelena Medaković.
Arheološka iskopavanja u blizini Narodne skupštine, koja prethode izgradnji nove podzemne garaže u centru grada, počela su prošlog meseca i već pružaju važna otkrića o prošlosti Beograda.
Dok traju radovi park će biti zatvoren, obezbeđen zaštitnom ogradom, rekla je za Alo! direktorka Muzeja grada Beograda Jelena Medaković.
– Ovo je možda najlepši primer gde na jednom malom lokalitetu u preseku možemo da vidimo toliko slojeva, da vidimo ostatke građevine stradale u bombardovanju u Drugom svetskom ratu, pa na samo dva i po metra ispod toga ostatke rimskih grobnica! Ova iskopavanja nadovezuju se na prethodna koja su rađena kasnih 80-ih na potezu Kosovske ulice kada je skoro 80 antičkih grobova preneto u Muzej grada Beograda. Sve što je pronađeno tada i sada ima neprocenjivu vrednost jer dobijamo vredne podatke i nove naučne dokaze o tom vremenu – objašnjava direktorka Muzeja grada.
– Svim iskopavanjima prethodila su istraživanja urađena u saradnji s Fakultetom tehničkih nauka iz Novog Sada koji je preciznijim georadarima odredio najreferentnije tačke i dubine na kojima treba da kopamo, pa je time posao znatno ubrzan. Na ovakvim lokacijama kopanje je veoma zahtevno, jer se ispod nalazi i mreža instalacija. Površinski sloj je skinut mašinama, a svi ostali moraju da se rade ručno. U tom prvom sloju našli smo delove predmeta tipičnih za gradske porodične kuće, flaše, ostatke posuđa, kovanice… Svi predmeti koje nađemo nose se u muzej na ispitivanje, čišćenje, u karantin, na konzervaciju i restauraciju, fotografisanje, a nakon toga će ono što je najvrednije završiti u stalnoj zbirci, dok će ostali predmeti poslužiti za dalja proučavanja.
Centar Beograda leži na ostacima antičkog grada u kojem je bio i vojni logor i civilno naselje. U istorijskim izvorima, pominje se od 3. veka pre nove ere, i to kao naseobina keltskog plemena Skordisci, pa možemo reći da je svaki korak u našem gradu šetnja po istoriji čovečanstva.
– Beograd može da se pohvali neverovatnom činjenicom da 7.500 godina u kontinuitetu neko živi na ovom području, a s ovom iskopinom kao da smo otvorili neki vremenski portal koji nas i podseća i opominje. Kad pogledamo sve ove slojeve, možemo da vidimo koliko je ljudi živelo tu pre nas i da zamislimo koliko će ih biti posle nas, pa u skladu s tim da pokušamo da budemo najbolji što možemo – kaže Jelena Medaković.
Ona je navela da u prvoj fazi radova zelenilo nije posečeno, a u sledećoj fazi je planirana seča desetak stabala, od kojih su neka zaražena. Biće uklonjeno samo drveće koje je neophodno izmestiti zbog radova, a u skladu sa saglasnošću koju je izdala nadležna komisija.
Arheološki radovi bi trebalo da budu završeni najviše za 90 dana, a nakon toga će krenuti izgradnja savremene podzemne garaže sa nešto manje od 300 mesta. Na površini će biti izgrađen novi park, s modernim mobilijarom. Garaža će imati 10.000 kvadrata površine, a radovi bi trebalo da počnu po završetku arheoloških ispitivanja i trajaće oko 15 meseci.
– Uz velike privilegije života na Starom gradu, najveći problem s kojim se ovde suočavamo je nedostatak mesta za parkiranje. Izgradnjom ove garaže taj problem će biti rešen, a građani će dobiti svoj park na koji su navikli – istakla je Jelena Medaković, i dodala da će to jedva dočekati vlasnici i kućni ljubimci koji su tu svakodnevno šetali.
– Vule, Radmila, Maša, sve te kućne ljubimce znamo poimence i obećali smo im još lepši park od onog koji su imali – kaže direktorka Muzeja grada.
hypetv.rs / alo.rs