ŠTETNO PO ZDRAVLJE?! Mnogi parfemi sadrže ovu HEMIKALIJU!
ŠTETNO PO ZDRAVLJE?! Mnogi parfemi sadrže ovu HEMIKALIJU!
Mogu pomoći da miris traje duže, ali preti jedna opasnost.

Postoje brojni ftalati poput DHP, DBP, DIBP i BBP za decu koji vrve od rizika.
Neki oblici ove hemikalije zabranjeni su u dečjim igračkama u SAD-u.
Međutim, u SAD-u ne postoje takva ograničenja za njihovu upotrebu u parfemima i drugim proizvodima za negu, poput šampona i sapuna, piše Futurism. Potrošač samim tim treba da izabere koji parfem konzumira.
Komisija Evropske Unije je zabranila upotrebu ftalata u dečjim igračkama za decu do tri godine, dok je njihovo korišćenje zabranjeno u kozmetičkim proizvodima.
Ipak, nisu baš svi ftalati zabranjeni. Postoje samo određene granice, odnosno regulacija u pogledu toga koliko ftalata proizvodi mogu sadržati.
ŠTETNO PO ZDRAVLJE?! Mnogi parfemi sadrže ovu HEMIKALIJU!
“Preporučujem potpuno izbegavanje dodatih mirisa – u parfemima, mirisnim losionima i šamponima, čak i mirisnim deterdžentima i antiperspirantima“, rekla je za The Washington Post Andrea Gore, profesorka farmakologije i toksikologije na Univerzitetu Teksas u Ostinu.
Literatura o izloženosti ftalatima – posebno među decom – je zabrinjavajuća.
Hemikalija se smatra endokrinim disruptorom – smeta sposobnost tela da proizvodi i reguliše hormone.
U jednoj studiji istraživači su povezali višu koncentraciju ftalata u urinu sa 25% povećanim rizikom od ponašanja povezanih sa ADHD-om kod adolescenata.
Ali nedostaci nisu ograničeni samo na decu. Ftalati su takođe povezani sa kardiovaskularnim bolestima kod odraslih. Studija na odraslim ženama ilustrovala je gotovo trenutne prednosti izbacivanja kozmetičkih proizvoda koji sadrže ftalate: nakon samo 28 dana bez ftalata, učesnice su pokazale ne samo smanjenu koncentraciju ftalata u urinu, već i zapanjujuće smanjenje gena povezanih sa rakom dojke.
Ipak, možda postoji argument o tome trebamo li se fokusirati na ftalate u parfemima kada je toliko mnogo proizvoda – od kesa za smeće do deterdženta za pranje veša – “namirisano” tim stvarima. Puno plastike se takođe pravi sa ovom hemikalijom, jer je čini mekšom i fleksibilnijom.
Hypetv.rs V.M. Najžena.alo.rs