Šta da uradimo kada se neko davi: Nikako ne skačite da pomognete, može biti kobno
Veliki broj utapanja ove godine dogodio se u Srbiji, a ovi nesrećni slučajevi su u porastu sa dolaskom leta.
I pre samo dva dana na Dunavu se utopio muškarac na gradskoj plaži u Kladovu. Spasilac i instruktor Kristina Miladinović, koja radi u Udruženju spasilaca na vodi Srbije, govorila je o ovoj temi danas u emisiji TV Prva, “150 minuta”, koja kaže da je povećan broj spasilaca u letnjoj sezoni te da su sva kupališta adekvatno pokrivena spasilačkim ekipama.
“Naš najvažniji deo posla jesu mere prevencije, to znači da učinimo sve da ne dođe do bilo kakve nezode. Takođe mi i na edukativan način govorimo ljudima šta da rade, a šta ne, kako bi njihov boravak na vodi bio bezbedan. Nema skakanja recimo, ili trčanja. To su neke od preventivnih mera na koje svakodnevno upućujemo ljude”, priča Kristina i objašnjava kako izgleda primer jedne akcije spasavanja.
“Najpre jedan od spasilaca jakim zviždukom obavesti druge da je došlo do intervencije. Time informišemo i jedni druge, a i kupače da se pomere odnosno da nam olakšaju sam proces intervencije. Onda ulazimo u vodu i preduzimamo određene tehnike kojima bi trebalo da što pre i na što bezbedniji način završi tu akciju”, priča spasilac i apeluje da nestručna lica ne ulaze u vodu kako bi pomogli drugima, jer se takve akcije često završe kobno po oba lica. U takvim situacijama trebalo bi licu koje je u nevolji dodati nešto na šta će da se popne ili za šta će da se uhvati, poput štapa, grane, lopte, prsluka ili bilo čega drugog, pomoću čega može da izroni i udahne vazduh.
(b92)
BONUS VIDEO:
hypetv.rs