Natalijina ramonda – cvet feniks – simbol Dana primirja! Teya Dora na Evroviziji pevala o cvetu koji ima jaku simboliku
Natalijina ramonda – cvet feniks – simbol Dana primirja!
Pevačica Teodora Popovska, poznatija kao Teya Dora, predstavljala je Srbiju na “Evroviziji” 2024. godine pesmom “Ramonda”. Koju je nazvala po cvetu Natalijina ramonda. Inače simbolu Dana primirja u Prvom svetskom ratu, koji se obeležava svakog 11. novembra.
Cvet Natalijina ramonda u Srbiji se kao amblem nosi na reveru tokom Dana primirja u Prvom svetskom ratu. Nazivaju je i “cvet-feniks” jer se, kada nastupi sušni period, pritaji i osuši, da bi s prvom kišom ponovo ozelenela. U Srbiji je zaštićena zakonom kao zaštićena vrsta što znači da je strogo zabranjeno i kažnjivo njeno sakupljanje i narušavanje staništa.
Upravo taj cvet bio je inspiracija našoj predstavnici Srbije na “Evroviziji” 2024. godine, Teya Dori.
– Ramonda ima više značenja, ali onako kako ja volim da je vidim jeste kao jedan srpski feniks. Govori o tome kako iz velike patnje može da se izađe kao pobednik – rekla je ranije Teya Dora.
Natalijina ramonda simbol
Odajući počast slavnoj srpskoj vojsci iz Prvog svetskog rata, kompanija Beograd na vodi postavila je novu skulpturu “Ramonda” na travnatoj površini ispred Galerije, na Sava promenadi. Ovo umetničko delo, rad akademskog slikara Mladena Đurovića, inspirisano je Natalijinom ramondom – simbolom vaskrsa srpskog naroda u Velikom ratu.
Amblem Dana primirja je kombinacija Natalijine ramonde i lente Albanske spomenice, medalje koja je dodeljivana srpskim vojnicima za izuzetnu hrabrost. Natalijina ramonda, čiji je cvet visok 10 centimetara, pripada familiji Gesne riaceae. Ima ljubičaste cvetove i tamno zeleno lišće, a cveta od aprila do juna. Cvet raste uglavnom na istoku Srbije. Kao i na planini Nidže, čiji je najviši vrh Kajmakčalan, poprište velike bitke u Prvom svetskom ratu.
Područja na kojima u Srbiji raste proglašena su za zaštićena područja, a to su Park prirode “Sićevačka klisura”, Specijalni rezervat prirode “Jelašnička klisura”. Specijalni rezervat prirode „Suva planina” i Nacionalni park “Šar planina”. Ova zakonom strogo zaštićena vrsta raste i u Severnoj Makedoniji, na severu Grčke, u Albaniji, Crnoj Gori i na severozapadu Bugarske.
Hypetv,rs/Tanjug/J.V.