PRVA ŽENA DOKTOR NAUKA U SRBIJI! Kseniju Atanasijević su ISMEVALI jer je bila žena koja se bavi naukom! Zbog doktorata prošla kroz pakao, a na kraju joj je oduzeto čak i GROBNO MESTO!
PRVA ŽENA DOKTOR NAUKA U SRBIJI!
Ksenija Atanasijević je prva doktorka nauka u Kraljevini Jugoslaviji, prva predavačica na Beogradskom univerzitetu i samo jedna u nizu žena koje su iskusile snagu patrijarhata na sopstvenoj koži.
Dok šetate Jevremovom ulicom u starom beogradskom kvartu Dorćol, tabla na zidu jedne od kuća govori da je u njoj živela Ksenija Atanasijević, ali teško da dočarava i delić zasluga ove velikanke u večitoj borbi za bolja prava žena u srpskom društvu.
PRVA ŽENA DOKTOR NAUKA U SRBIJI!
Doktorirala je sa 28 godina – sad davne 1922. i dve godine kasnije postala prva docentkinja na Filozofskom fakultetu.
Ksenija Atanasijević je rođena 5. februara 1894. godine u uglednoj beogradskoj porodici, ali je rano ostala bez roditelja, pa ju je odgajila maćeha.
Atanasijević je bila i jedna od osnivačica Udruženja književnika, osnovanog 1927, a bila je i članica beogradskog PenKluba kao i Kolegijum muzikuma Beogradskog univerziteta.
“DOBRO DOŠLA U PAKAO”
Radila je jedno vreme na Filozofskom fakultetu, ali su joj po dolasku na posao rekli:” Dobro došla u pakao”. Dok je u Srbiji bila potcenjena, Evropa je bila oduševljena njenim radom i u evropskim zemljama je bila priznata kak odličan naučnik. Enciklopedija “Britanika” je Ksenijin doktorat uvrstila kao jedan od najboljih radova o Đordanu Brunu.
U međuvremenu njenu doktorsku disertaciju ne samo da su pohvalili brojni domaći i strani naučni časopisi, već je i decenijama bila citirana u enciklopediji Britanika u okviru teksta o Đordanu Brunu.
Kada je došao dan njene odbrane doktorata, komisija i novinari su bili nemilosrdni. Predsedavajući je bio upravo njen mentor i profesor – Branislav Petronijević. Drugi član komisije je bio čuveni naučnik – Militin Milanković, in je bio posebno ohol prena Kseniji, rekavši joj kako sigurno ima muške hormone jer to žene ne mogu da znaju.
PROLAZILA JE KROZ PAKAO, SAMO ZATO ŠTO JE BILA ŽENA KOJA SE BAVI NAUKOM
Ta procedura uklanjanja nje sa Univerziteta prilično se odužila, trajala je osam godina i ona je bila prinuđena da podnese ostavku.
Ksenija nije više mogla ni fizički ni psihički da izdrži tu vrstu pritiska.
Na sve napade je odmah reagovala demantujući ih u novinama.
Mašinerija intriga se tako zahuktala da se nije zaustavljala sve do momenta dok je nisu isterali sa fakulteta.
Sa protivnicima se obračunavala i na akademskom nivou – pišući filozofske tekstove o spletkama i tračarenju.
OSTALA I BEZ GROBNOG MESTA
Kada je 1981. godine preminula, sahranjena je u porodičnoj grobnici. Nekoliko godina kasnije, njena grobnica je prodata i njeni zemni ostaci su bačeni, danas nema ni grob.
Hypetv.rs/N.A/M.A.
SVE VESTI O “IMANJU”, NAJVEĆEM RIJALITI FORMATU NA BALKANU, ČITAJTE KLIKOM NA OVAJ LINK
ČITAJTE NAS I NA HYPETV KANALIMA WHATSAPP, VIBER I TELEGRAM.
PRODAJA KARATA ZA KONCERT I EVROPSKU PREMIJERU FILMA “STRAVIČNO” KLIK OVDE