PODMLADITE MOZAK! Radiće kao podmazan kada budete primenili OVO!
PODMLADITE MOZAK
Pamćenje slabi sa godinama, ali postoje neke dnevne sitnice koje mogu čoveku pomoći da bude u balansu i razmišlja kao mladić ili devojka, iako krštenica govori drugačije.

Klinička neuropsihološkinja opisala je šta se dešava kada počnemo neprestano da zaboravljamo zakazane obaveze.
„Ponavljamo ista pitanja u kratkom vremenskom periodu jer ne možemo da zadržimo informacije koje smo upravo čuli ili naučili. Kada se svakodnevno borimo sa zadacima koji su nam ranije bili rutinski ili kada nam je znatno teže da zadržimo pažnju nego ikada ranije. To mogu biti znaci kognitivnog opadanja koji nisu nužno normalni i koji možda zahtevaju dodatnu pažnju“, rečeno je.
Međutim, postoje jednostavne navike koje možemo uvrstiti u svoju svakodnevicu kako bismo održali mozak oštrim — počevši od danas.
KRETANJE
„Ostanite fizički aktivni i redovno se krećite“, kaže gerontološkinja dr Lejklin Ajhenberger, PhD.
„Pokretanje cirkulacije izuzetno je važno za zdravlje mozga i može poboljšati raspoloženje i kognitivne funkcije. Izaberite aktivnost u kojoj uživate, bilo da je to svakodnevna šetnja ili čak ples.“

Verovatno ste već više puta čuli koliko svakodnevno kretanje doprinosi fizičkom i emocionalnom zdravlju — to važi i za vaš mozak. Ako pronađete aktivnost koja vas zaista raduje, imaćete čemu da se radujete na početku ili kraju užurbanog dana.
DOBAR SAN
„Tokom dubokog sna mozak čisti otpadne materije i konsoliduje pamćenje“, objašnjava dr Džudi Ho za Real Simple. „Loš san može imitirati ili pogoršati kognitivne probleme. Prioritetno postavljanje kvalitetnog sna – kroz večernju rutinu ili neke opuštajuće aktivnosti pre spavanja — može pomoći vašem mozgu da uđe u fazu obnove, čime se podstiče bolji san.“
Jako važan savet: izbegavajte telefon, jer plava svetlost ometa dubok san.
AKTIVNOSTI ZA ZANIMACJU MOZGA
Ako volite ukrštene reči ili ,,Wordle“, već ste na dobrom putu da unapredite zdravlje mozga.
„Učenje novog jezika, sviranje instrumenta ili rešavanje zagonetki gradi kognitivnu rezervu — svojevrsnu zaštitu od propadanja“, kaže dr Ho.
„Još je bolje ako se upustite u nešto što vam nije već poznato. To zapravo daje mozgu pravi trening! Tako podstičete nove moždane veze i aktivirate regije koje se inače ne koriste često u vašim svakodnevnim aktivnostima.“
VIŠE DRUŽENJA
Prijateljstvo nije samo uteha. Ono donosi stvarne zdravstvene koristi. „Razgovor i povezivanje stimulišu mozak i smanjuju osećaj usamljenosti“, kaže dr Ajhenberger.
ISHRANA
„Ishrana bogata zelenim povrćem, bobičastim voćem, celovitim žitaricama i zdravim mastima podržava dugoročne moždane funkcije“, ističe dr Ho.
„Zeleno povrće je bogato folatom i vitaminom K, koji podržavaju ćelijske funkcije mozga. Bobičasto voće sadrži antioksidanse i pomaže u borbi protiv oksidativnog stresa. Masna riba je bogata omega-3 masnim kiselinama koje smanjuju upale u mozgu. Orašasti plodovi sadrže alfa-linolensku kiselinu koja pomaže u sprečavanju kognitivnog opadanja.
Hypetv.rs V.M./Najzena
PRATITE NAS!

PROČITAJTE I:
4 NAVIKE KOJE LOŠE UTIČU NA MOZAK! Doktor tvrdi da ubrzavaju gubitak pamćenja