PČELINJI OTROV UNIŠTIO JE 100% AGRESIVNIH ĆELIJA RAKA DOJKE ZA MANJE OD 60 MINUTA!
PČELINJI OTROV UNIŠTIO JE 100% AGRESIVNIH ĆELIJA RAKA DOJKE!
Nedavno istraživanje objavljeno u npj Precision Oncology pokazalo je da pčelinji otrov i njegov glavni aktivni sastojak, melitin, izazivaju gotovo potpunu smrt agresivnih ćelija raka dojk.

Selektivna citotoksičnost
‑ Melitin u koncentraciji od oko 0,94–1,49 µM ubija ćelije raka značajno brže nego zdrava tkiva – IC₅₀ za agresivne ćelije je ~5–6 ng/µL. Dok je za normalne ćelije ~22 ng/µL.
‑ Specifična doza otrova dovodi do 100 % uništenja ćelija raka dok normalne ostaju visoko preživele.
PČELINJI OTROV UNIŠTIO JE 100% AGRESIVNIH ĆELIJA RAKA DOJKE!
Brza mehanička destrukcija ćelija
‑ U roku od sat vremena melitin stvara pore na ćelijskoj membrani ćelija raka, što vodi do pucanja membrane i ćelijske smrti .
‑ Unutar samo 20 minuta zabeležen je prekid signalnih puteva ključnih za rast tumora – EGFR i HER2 receptori su deaktivirani.
Interferencija signalnih puteva
‑ Melitin sprečava fosforilaciju EGFR i HER2, što blokira PI3K/Akt i MAPK puteve, neophodne za proliferaciju i preživljavanje ćelija raka dojke.
‑ Promene se primećuju već nakon 2,5–20 minuta od tretmana.
View this post on Instagram
Sinergističko dejstvo sa hemioterapijom
‑ Kombinovanje melitina sa hemioterapijom (npr. docetakselom) u miševima značajno pojačava smanjenje tumorskih masa u poređenju sa primenom svakog leka ponaosob.
Zašto ovo još nije dostupno ljudima?
1. Samo predklinička ispitivanja – sve dosadašnje studije izvršene su in vitro (u ćelijskim kulturama) i in vivo u miševima. Nisu sprovedeni klinički testovi na ljudima
2. Potrebna su ispitivanja bezbednosti – melitin je jak toksin, poznat i po brisanju bogatog kompleksa proteina koji mogu izazvati alergije i sistemske reakcije
3. Regulisanje doze i dostava – potrebni su sistemi ciljane isporuke i optimizacija doziranja da bi se smanjile nuspojave i pojačala terapijska preciznost

Pčelinji otrov i posebno melitin pokazuju izuzetno snažno i selektivno dejstvo protiv agresivnih podtipova raka dojke kod ćelijskih kultura i životinjskih modela. Oni ubrzavaju razaranje ćelija tumora, ugrožavaju signalne puteve rasta i potencijalno pojačavaju učinak standardnih hemioterapija.
Međutim, ovo je još rano, eksperimentalno istraživanje. Kliničke studije na ljudima su neophodne da bi se procenili bezbednost, efikasnost i primenjivost ovakvog pristupa. Iako ovi rezultati donose nadu, proći će dosta vremena i dodatnih ispitivanja. Pre nego što se melitin eventualno koristi kao deo terapije protiv raka dojke u kliničkoj praksi.
Hypetv.rs