Background adbanner
calendar

Sreda 21. Maj, 2025

aktuelno ikonica Aktuelno
“IZGLEDA USAMLJENO! NE DOVODI ŽENE U STAN!” Komšije otkrile kako Milan Kalinić živi nakon razvoda! OVA TRI ZNAKA ZODIJAKA SU NAJVEĆE SPAVALICE: Odmor im je najvažniji, žive za krevet i jastuk! KAJA OSTOJIĆ ZAPOČELA ŽIVOT NA NOVOJ LOKACIJI: Nije prošlo ni godinu dana od svadbe, a ona šokirala odlukom! LJUDI, TOTENHEM JE OSVOJIO TROFEJ! Junajted “kljucnut” za potvrdu jezive i mučne sezone SUTRA SLAVIMO LETNJEG SVETOG NIKOLU: Evo šta nikako ne treba raditi na ovaj VELIKI PRAZNIK RIJALITI UČESNICA RAZOTKRILA DA JE IMALA AFERU SA MENSUROM! Saznanje koje je ŠOKIRALO SVE, starija je od njega preko 20 godina DANAŠNJE NEVREME JE TEK POČETAK Srbijo, spremi se za grmljavinske oluje sa gradom, jakim gromovima i vrlo obilnim pljuskovima! UČENIK GURNUO DRUGA NIZ STEPENICE! Oglasila se direktorka škole – poznato stanje dečaka NIKOLA JOKIĆ ILI ŠEJ? Izabran je MVP NBA lige! PAF DEDI USRED SUĐENJA POSLAO PORUKU JEDNOJ OSOBI! Poznati reper ponovo šokirao svet! PREMINUO POZNATI SRPSKI GLUMAC! Bio je prvi filmski partner Milene Dravić Pogledajte kako izgleda Pazarska plaža na jezeru Gazivode – često nazvana i “Pazarsko more” ANĐELA SAZNALA ŠTA ČEKA GASTOZA POSLE RIJALITIJA! Ostala u potpunom šoku – u sve upletena BIVŠA! DŽASTIN BIBER BRUTALNO ISPROZIVAO SVOJU ŽENU! Umesto da joj čestita, on uradio ovo! TERZIĆEV POKLON ZA ROĐENDAN! Oglasio se direktor Zvezde: “Živimo u zlatnoj eri…”! SANJA GRUJIĆ IMALA S*KS SA BOROM SANTANOM?! Filip Đukić ih raskrinkao, evo šta je rekao o odnosu sa Enom Čolić

OVO SU GLAVNE RAZLIKE IZMEĐU PSIHOLOGA, PSIHIJATRA I PSIHOTERAPEUTA: Morate ih znati

Objavio: RHT
09/05/2023 11:30 PM

Za pravilan odabir stručnjaka veoma su važne i njihove reference – obrazovanje i iskustvo, na šta se nadograđuje poverenje.

Foto: Dzmitry Skazau / Alamy / Alamy / Profimedia

Psiholog i klinički psiholog, šta je čiji zadatak

Zvanje psihologa ima osoba koja je završila četvorogodišnje studije psihologije. Jednostavno rečeno, psihologija je nauka koja se bavi proučavanjem ljudske duše. Zavirujući u njene najskrivenije delove, psiholog uči o mehanizmima psihičkih funkcija, ispituje ih i prati njihov razvoj. U njih spadaju emocije, mišljenje, motivacija, učenje, pamćenje, sposobnost opažanja…

Najširi opseg rada psihologa se odnosi na komunikaciju i rad sa ljudima koji nemaju mentalne poteškoće, iako se jednim manjim delom odnosi i na njih. Izuzetak su klinički psiholozi. Oni imaju dodatna znanja iz psihopatologije i osposobljeni su za rad u kliničkim ustanovama. Psiholog daje stručno mišljenje o psihičkim funkcijama, njihovom razvoju i stanju. Alati su mu različiti testovi za ispitivanje ličnosti, profesionalnih sposobnosti i afiniteta, stavova, intelektualnog nivoa, funkcionisanja u međuljudskim odnosima, ali i poremećaja koji ih prate.

Mišljenje psihologa vrednuje se „od malih nogu“ i procene spremnosti deteta za školu. Takođe, njihova predviđanja su važna za mnoga društvena kretanja putem ispitivanja javnog mnjenja, kao i ustanove, odnosno ljudske resurse. Psiholog može da proceni koliko kandidat može da pruži na nekoj poziciji u odnosu na to šta se njega očekuje i traži.

Kada treba da se obratimo psihologu

Psiholozi najčešće rade sa ljudima bez dijagnoze nekog od poremećaja mentalnog zdravlja. Oni dijagnoze ne daju i ne propisuju terapiju. Međutim, obavezni su da dobro poznaju mentalne bolesti po postojećoj klasifikaciji i da ih eventualno detektuju, i pacijenta upute dalje. Takođe, po protokolu, oni nemaju pravo da se bave psihoterapijom dok ne završe neku od dodatnih edukacija.

Psihologu treba da se obratimo ukoliko želimo da saznamo nešto više o sebi i strukturi svoje ličnosti. Takođe, ako imamo određene teškoće u izboru zanimanja, škole, edukacije, ako nam ne ide učenje, imamo probleme sa pamćenjem… Kod psihologa idemo i ako nam je potrebna neka formalna procena sposobnosti (na zahtev kompanije, za dobijanje lekarskog uverenja za vožnju ili neku drugu aktivnost).

Psihijatar ili psiholog?

Po formalnom obrazovanju, psihijatri su osobe koje su nakon završenih studija medicine specijalizirale psihijatriju. Pored lečenja, oni rade i na prevenciji mentalnih oboljenja, ali su osposobljeni i dozvoljeno im je da postavljaju dijagnoze. Takođe, to što su završili medicinu je stavka koja im omogućava i određivanje i propisivanje farmakološke terapije ako procene da je to pacijentu neophodno.

Kada terapiju propišu, prate dalje stanje, delovanje lekova i reakciju pacijenta na sprovođenje farmakoterapijskog protokola, bilo da se radi o lekovima za prisutne psihoze, depresiju ili anksioznost.

Evo kada bi trebalo potražiti pomoć psihijatra

Neretko, psiholog ili psihoterapeut mogu da nas upute psihijatru, ako je potrebna neka procena ili konsultacija u cilju što efikasnije terapije. Naravno, ako se ne osećamo dobro, ili osećamo da smo „iskočili“ iz nekog svog uobičajenog ritma, i sami možemo potražiti pomoć psihijatra.

Ako, recimo, malo ili nedovoljno spavamo pa umor postaje hroničan i ometa nas u svakodnevnom funkcionisanju, bezvoljni smo ili apatični, imamo manifestacije kakve su napadi panike, anksiozni napadi, iznenadno znojenje, strahovi, produžena tuga, priviđaju nam se stvari ili osobe… Sve su to razlozi koji opravdavaju angažovanje, odnosno obraćanje psihijatru.

Baza uspeha rada sa psihoterapeutom je poverenje

Formalno, psihoterapeut nakon studija psihologije, pedagogije ili neke druge humanističke nauke, mora da završi posebnu psihoterapijsku edukaciju. Njeno trajanje je četiri godine. U njenom toku, takođe mora da ostvari i lični „staž“ u ulozi pacijenta, provodeći ozbiljan fond sati sa svojim ličnim terapeutom. Dok traje edukacija, može da radi uz obavezan nadzor i da svugde bude naglašeno da je pod supervizijom.

Kod psihoterapeuta odlazimo sa zajedničkim ciljem bez obzira da li imamo neku dijagnozu ili ne: da popravimo kvalitet života i, kako se to kolokvijalno kaže, „radimo na sebi“. Ponekad se, iako za to ne postoji jasan razlog, jednostavno možemo osećati loše. Možda je pred nama neka važna životna odluka, imali smo lom ili krizu, imamo probleme u komunikaciji ili socijalnom okruženju… Cilj psihiterapijskog lečenja je dostizanje punih potencijala. Ponekad se do tog stadijuma može doći jedino ako se „otključaju“ i reše neka traume ukoliko postoje. Tu nam je pomoć psihoterapeuta neophodna. Najvažnije je da odnos između klijenta i psihoterapeura bude čvrst, a opet i relakrsiran, pun poverenja, međusobnog uvažavanja i strpljenja, uz obavezan individualni pristup svakom pacijentu.

Koje vrste psihoterapije postoje

U izboru psihoterapije može da nam pomogne psiholog. U svakom slučaju, potrebno je raspitati se pre izbora stručnjaka ne samo o njegovim referencama, već i o tome koji bi vid psihoterapije za nas bio odgovarajući.

(espreso)

BONUS VIDEO:

https://youtu.be/iwkkGmuWgRc

hypetv.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS

HYPE TELEVIZIJA JE DOSTUPNA ZA KORISNIKE MTS IRIS TV, M:SAT TV NA POZICIJAMA 146 I 295, I BROJU 46 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE, KAO I NA APLIKACIJI ARENA CLOUD. HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE U CRNOJ GORI KORISNICIMA M:TEL KABLOVSKE MREŽE NA KANALU 173 I M:SAT NA POZICIJI 54. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE NA MREŽI M:TEL NA POZICIJI 43, KAO I IPTV NA KANALU 606.
HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE ZA KORISNIKE MTS IRIS TV NA KANALU 604, KAO I NA BROJU 702 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE KORISNICIMA M:SAT MREŽE NA POZICIJI 60.
Background adbanner