Background adbanner
calendar

Ponedeljak 19. Maj, 2025

aktuelno ikonica Aktuelno
DA LI STE PRIMETILI DA NOSIĆ VAŠE MACE MENJA BOJU? Evo šta to može da vam govori “UMRO JE OD SRČANOG UDARA!” Maja Berović se slomila, pa progovorila o najvećoj tragediji! ZARAĐUJE PREKO 1300 EVRA ZA NEDELJU DANA?! Takmičarka otvoreno progovorila o honoraru – STROGO POVERLJIVO! KRAJ SEZONE ZA DENVER! Oklahoma se igrala sa Nagetsima, Jokić se ranije vraća u Sombor KOJE SRPSKO JELO JE OMILJENO EVROVIZIJSKOM POBEDNIKU? Srpkinja mu spremila domaćinski obrok – oduševljen našom kuhinjom! “DEČKO, BOLJE DA NE PRIČAM SA KIME SI SVE ŠVRLJAO SA STRANE!” Starleta pobesnela, pa rešila da RAZVEŽE JEZIK o Aci Pejoviću! “Ne plašim ga se!” KO JE MUŽ MAJE BEROVIĆ?! Alen je vozio kamion, a počeli su da se zabavljaju kada je ona bila MALOLETNA! “VIDELA SAM JE KRVAVU, TO MI JE BILO NAJSTRAŠNIJE” Matorina sestra otkrila stravične detalje Jovanine veze sa Stefani Grujić! MUNJEZ IMA ZDRAVSTEVNI PROBLEM?! Mislio da ga kamere ne snimaju pa se PRIZNAO Stefani, evo o ČEMU SE RADI!  NASILJE, PLJAČKE, MAFIJAŠI… Kriminalna prošlost i obiman policijski dosije Svetlane Ražnatović, a sad i njeno ime NA MESTU POKUŠAJA UBISTVA Saše Mirkovića ZBOG JEDNE REČI NA SRPSKOM POSTALA HIT NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: Predstavnica Malte izgovorila samo OVO i NASMEJALA SVE, mreže se USIJALE! (VIDEO) NIKADA NEĆETE POGODITI ČIME SE VANESA BAVI PORED PEVANJA: Pevačica harala estradom, a sada će svaki muškarac da joj SKINE KAPU, evo o ČEMU SE RADI “ŽELI DA OSTAVI IZA SEBE ŠTO PRE IZA SEBE ŽIVOT U KOJEM JE BILA SUPRUGA BASTIJANA” Ana Ivanović se oglasila nakon vesti o “HITNOM RAZVODU” (FOTO) TAJNA BRZOG MRŠAVLJENJA JELISAVETE ORAŠANIN! Sedam kilograma manje za nedelju dana – ovo morate znati! DA LI JE OVO NAJGLUPLJA IZJAVA ANELI AHMIĆ?! Javnost zatečena njenim BLAMOM! (VIDEO) ODLAZAK NA SPAVANJE POSLE PONOĆI MOŽE ŠTETITI VAŠEM ZDRAVLJU: Evo zašto je BOLJE DA LEGNETE pre 23h!

OPASAN VIRUS HARA POPULARNIM LETOVALIŠTIMA! Čuvajte se zaraženih komaraca, a evo i u kojim mestima u Grčkoj, Italiji i Španiji

Objavio: RHT
23/07/2024 3:39 PM

OPASAN VIRUS HARA POPULARNIM LETOVALIŠTIMA!

Zavod za javno zdravlje u Šapcu je upozorio sve koji planiraju da putuju na odmor u Grčku, Španiju i Italiju na pojavu virusa Zapadnog Nila u pojedinim regionima u ovim zemljama.

foto: prinscreen/pinterest

– U cilju zaštite i sprečavanja oboljevanja putnika koji planiraju da idu na letovanje obaveštavamo građane o zemljama i regionima sa lokalno stečenim slučajevima infekcija kod ljudi do 17. jula 2024. godine. Virus je detektovan u Grčkoj (Larisa, Lefkada, Halkidiki, Solun), Italiji (Modena, Pordenone), Španiji (Sevilja) – navodi se u obaveštenju.

Na sajtu šabačkog Zavoda objavljeno je da je najlakši i najefikasniji način prevencije bolesti sprečiti ubod komarca. Nabrojane su sve mere lične zaštite koje se preporučuju:

  • korišćenje repelenata tokom boravka na otvorenom
  • nošenje odeće koja pokriva noge i ruke (treba da bude komotna, jer komarci mogu da ujedu kroz pripijenu odeću)
  • izbegavanje boravka napolju u sumrak i zoru kada su komarci najaktivniji
  • izbegavanje šuma
  • boravak kraj bara
  • jezera
  • postavljanje zaštitnih mreža na prozore
  • boravak u klimatizovanim prostorijama jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen
  • upotreba električnih aparata koji ispuštaju sredstvo za uništavanje komaraca u zatvorenom prostoru
foto: pinterest

OPASAN VIRUS HARA POPULARNIM LETOVALIŠTIMA!

Ovaj virus može da prođe bez ikakvih simptoma, međutim, neki simptomi su takvi da lako mogu da se pomešaju sa običnom prehladom, stomačnim ili virusom gripa. Inače, simptomi groznice Zapadnog Nila javljaju se od 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca. Oko 20 odsto zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu:

  • groznice
  • glavobolje
  • mučnine
  • povraćanja
  • što ponekada može da bude praćeno otokom limfnih žlezda ili pojavom osipa na koži grudi, leđa ili stomaka

Ti simptomi, kako navode iz Instituta, obično prolaze u roku od par dana, mada su zabeleženi slučajevi kada je oboljenje trajalo i više nedelja. Od 2012. godine, kada je Groznica Zapadnog Nila prvi put registrovana u Srbiji, u Mačvanskom okrugu, koji “pokriva” šabački Zavod za javno zdravlje, obolelo je 10 ljudi. Najviše, 5 slučajeva registrovano je 2013. godine, u 2016. i 2022. po jedan i 3 slučaja 2018. godine.

Hypetv.rs/alo/J.V.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS

HYPE TELEVIZIJA JE DOSTUPNA ZA KORISNIKE MTS IRIS TV, M:SAT TV NA POZICIJAMA 146 I 295, I BROJU 46 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE, KAO I NA APLIKACIJI ARENA CLOUD. HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE U CRNOJ GORI KORISNICIMA M:TEL KABLOVSKE MREŽE NA KANALU 173 I M:SAT NA POZICIJI 54. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE NA MREŽI M:TEL NA POZICIJI 43, KAO I IPTV NA KANALU 606.
HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE ZA KORISNIKE MTS IRIS TV NA KANALU 604, KAO I NA BROJU 702 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE KORISNICIMA M:SAT MREŽE NA POZICIJI 60.
Background adbanner