NAJSKUPLJI GRAD NA MORU U REGIONU: Pljeskavica 16 evra, eksplozija cena!
Trend rasta cena u restoranima širom primorskih gradova ne jenjava, a veoma veliki porast je primećen u Istri još prošle godine.
Jedan od najskupljih gradova je Rovinj, perjanica hrvatskog turizma. Pravu polemiku oko cena u Rovinju pre desetak dana izazvao je hrvatski poznati pevač Luka Nižetić, koji se u svom postu na Instagramu pohvalio da je Rovinj lep, ali mu je jedina zamerka bila kuglica kajmaka za 9 evra u jednom rovinjskom restoranu.
Objava je izazvala niz reakcija, od onih da su cene na tada aktuelnom Festivalu hrane, gde se okuplja gastronomska elita, uvek izuzetno visoke, do toga da ni u Dalmaciji nije jeftinije, kao i da su cene pica u Rovinju do 20 evra. Dovoljno da nas natera da na početku predsezone nanjušimo kako dišu restorateri i njihove cene. Neki od njih još nisu ni otvorili svoje restorane, a oni u centru grada već su puni stranaca.
Na svakom koraku vidljivo je da su cene porasle u odnosu na prošlu godinu. Tako, na primer, cena običnih prženih lignji sa pomfritom kreće se od 13,94 do čak 18 evra. Porcija pomfrita može da se dobije za četiri do pet evra, a otprilike su iste cene i ostalih priloga koji se često naručuju uz meso. Cena ćevapčića je svuda bila manje-više ista – koštali su 12 evra. Ugostitelj iz Hrvatske tvrdi da je i prošle godine cena ćevapčića bila slična i da se gosti ne žale. I sam je svestan da je cena pomfrita od pet evra po porciji malo previsoka.
“Šta da ti kažem? To više nije normalno. Sve je skupo. U restoranima je skupo, a nije bolje ni u prodavnicama. Ali, zanimljivo, gosti se ne žale. Niko ne pita za cene. I na kraju krajeva, nikog ne teramo da nešto naruči”, iskren je bio ovaj ugostitelj za Jutarnji list u čuvenoj ulici Grisija.
Cena tosta u jednom restoranu je čak 4 evra, dok se cena testenina i rižota kreće do 18 evra. Ovo je najskuplja varijanta sa škampima. Cene najjeftinije šnicle bez aditiva i sosova 24 evra, a najskuplja čak 35 evra. Kugla malo skupljeg domaćeg sladoleda košta 2,5 evra.
Cene pica kao da su ostale na istom nivou kao i prošle godine, uključujući najbolju piceriju u gradu, Da Sergio, kako je mnogi zovu, a ima najbolje kritike gostiju na Trip Advisoru, košta od 8 do 10 evra.
“Nismo podizali cene u odnosu na prošlu godinu kada smo morali jer su cene robe koju smo nabavljali vrtoglavo rasle. Ove godine to nije bio slučaj i ostali smo isti. Ne znam gde se u Rovinju može nabaviti pica za 20 evra, možda postoji neko malo mesto koje uz sve to nudi. Ali mi to sigurno nismo. Prošle godine smo to morali da uradimo, a ove godine kada smo promenili cene u evre, čak smo ih negde i zaokružili”, kaže konobar u tom lokalu. I sam je bio začuđen podatkom da je merica kajmaka u Rovinju 9 evra.
“Zaista ne znam gde možete da pojedete lopticu kajmaka za 9 evra, osim u restoranima sa Mišelin zvezdicama u Rovinju i skupim hotelima. Ovo je prvi put da čujem za tako nešto. A svaka reklama je dobra reklama. Prošle godine se na našoj rivi vodila polemika oko kafe s mlekom od 20 kuna. I na kraju, zbog tog ugostitelja imamo više posetilaca”, priznaje sagovornik.
U Ulici E. de Amicisa, u restoranu Tone, našli smo pljeskavicu od 16 evra. Reč je o restoranu koji nudi nešto drugačiji meni od ostalih u toj ulici ili na rivi, a jedan od konobara je rekao da će pljeskavice poskupeti tokom sezone.
“Da, biće veći za nekoliko evra. Pogledajte šta restorani na rivi nude i uporedite kvalitet hrane i cene. Kod nas se niko ne buni na cenu jer znaju šta će za to dobiti”, zaključio je sagovornik.
Činjenica je da su prošle godine cene postale prilično nepristupačne za goste posle Uskrsa, posebno kada je reč o klasičnom meniju, a ove godine će razlika biti još veća.
BONUS VIDEO:
hypetv.rs / region.alo.rs