Najezda opasnih životinja u grčkim morima: Izdato hitno upozorenje za turiste – Ako vas ubode, može biti smrtonosno
Najezda opasnih životinja u grčkim morima: Izdato hitno upozorenje za turiste – Ako vas ubode, može biti smrtonosno
Helenska opservatorija za biodiverzitet prijavila je značajnu i eskalirajuću epidemiju ljubičastih meduza (Pelagia noctiluca) u priobalnim područjima centralne Grčke, pozivajući plivače na izuzetnu pažnju.

Početne procene intenziteta epidemije u Pagasitskom zalivu i okolnim regionima bile su potcenjene zbog slabog javnog izveštavanja, ali se situacija od tada pogoršala, a meduze se šire brže nego što se očekivalo.
Najezda opasnih životinja u grčkim morima
Gde su ljubičaste meduze najzastupljenije?
Zaliv severne Evije: potvrđeni su ozbiljni problemi koji se intenziviraju dalje na sever. Ova oblast je posebno ranjiva jer predstavlja izlaz iz Pagasitskog zaliva ka otvorenom moru.
Pagasitski zaliv: meduze su prisutne uglavnom duž istočnih obala.
Severni Sporadi: primećene su veće populacije na ostrvima Skijatos i Skopelos.
Velike populacije ljubičastih meduza javljaju se u Grčkoj na svakih četiri do pet godina, slično kao i u drugim mediteranskim zemljama. One obično ostaju prisutne dve do tri godine, a dužina njihovog boravka zavisi od lokalnih uslova morskog okruženja.
Profesor morske biologije Haritos Hintiroglu sa Univerziteta Aristotel u Solunu izjavio je za radio agenciju 104.9 da se rast populacije meduza periodično ponavlja i da se ovaj fenomen i dalje proučava. Trenutna epidemija u Grčkoj deo je šireg obrasca primećenog u celom Mediteranu između 2020. i 2023. godine, sa sličnim problemima u Španiji, Francuskoj, Italiji, Jadranskom moru i oko Gibraltara, koji trenutno beleži najtežu situaciju.
O ljubičastoj meduzi (Pelagia noctiluca)
Ova vrsta meduze je relativno mala i šarena. Njeni pipci i zvono prekriveni su ćelijama za peckanje (nematocistama), što je neuobičajeno kod meduza. Iako ubodi nisu opasni za život, često su bolni i mogu izazvati dugotrajne simptome. U retkim slučajevima mogu izazvati i teške sistemske reakcije koje zahtevaju hitnu medicinsku pomoć. Poznati je da rojevi Pelagia noctiluca mogu uništavati farme riba, zbog čega je ova vrsta pažljivo proučavana.
Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads!
ČITAJTE NAS I NA HYPETV KANALIMA WHATSAPP, VIBER I TELEGRAM.
HypeTv.rs / N.Š.
PRATITE NAS
HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE ZA KORISNIKE MTS IRIS TV NA KANALU 604, KAO I NA BROJU 702 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE KORISNICIMA M:SAT MREŽE NA POZICIJI 60.