KOCKARSKA MAFIJA OJADILA DRŽAVU ZA MILIONE! Nelegalne kockarnice pod istragom!
KOCKARSKA MAFIJA OJADILA DRŽAVU ZA MILIONE! Nelegalne kockarnice pod istragom!
“Moscow construction”, kompanija iz Beograda u vlasništvu Mihaila Tomovića, bila je organizator ilegalnih kockarnica, kako piše Republika.

Ova firma pokušava da sabotira istragu. U saradnji sa Upravom za igre na sreću, Uprava kriminalističke policije je otkrila nekoliko kockarnica koje nelegalno posluju. Pomenut “Moscow construction” iz Beograda je organizovala one najveće.
U toj kockarnici kockali su se, kako se navodi, kineski državljani. Oni su velike sume novca ostavljali. Reč je o milionima evra. Država je oštećena za veliki iznos.
“Kad su Tomović i njegovi saradnici saznali da UKP vodi istragu, raspuštene su kockarnice i pokušano je da se sabotira istraga. Igrači su hitno obavešteni da se sve dalje nelegalne aktivnosti obustavljaju. A istražnim organima je onemogućeno da uđu u prostorije kompanije i rade svoj posao”, izjavio je izvor za Republiku i dodao:
“U tom prljavom biznisu obrće se ogromna količina novca. Sve je uzelo maha, pa su nadležni organi odlučili da jednom zasvagda reše ovaj problem. Postoje izuzetno dobro umrežene kriminalne grupe koje ilegalno organizuju turnire. Prvenstveno u teksas holdem pokeru, na kojem učestvuje društvo koje prolazi provere pre nego što se uključi u igru.”

KOCKARSKA MAFIJA OJADILA DRŽAVU ZA MILIONE! Nelegalne kockarnice pod istragom!
Navodi i da je javna tajna postala baš ova krimi-delatnost.
Izvor za pomenuti medij naglašava da “postoje kuće koje ne privlače pažnju građana, ali su na dobrim pozicijama. U kojima se organizuju turniri u pokeru.” Dodaje i da “pošto je sve nelegalno i neprijavljeno strogo se vodi računa o tome ko može da dođe i uopšte učestvuje na turnirima”.
Spominju se i “vrlo precizni sistemi prijave. Najčešće se koristi dobro poznat sistem preporuke”. Objašnjeno je i kako to funkcioniše.
“Jedan učesnik, za koga se zna da je pouzdan, može dovesti nekog svog i da za njega garantuje, tako se širi krug. Ne moram da naglasim da su u pitanju ljudi koji imaju mnogo novca. Radi se o klijenteli iz raznih sfera, od političara, preko glumaca, sportista, biznismena… Ne biste verovali koga sve na mestima možete da sretnete. Mesečno se od tog prljavog biznisa obrne do sedam miliona evra”, kaže izvor.
“Zamislite da se na tu količinu novca naplati porez. A ovako je država na velikom gubitku. Zbog toga je hitna akcija neophodna, a uskoro bi mogla da se očekuju i prva hapšenja organizatora”, zaključeno je.
Ipak, vlasnik gorepomenute firme Mihailo Tomović demantovao je navode da je firma pod istragom. Negirao je i to da se kompanija sumnjičila da se bavi nelegalnom gradnjom.
Takođe, Republika navodi i sledeće:
“Tu su i mlade devojke, neke čak i maloletne. Koje opslužuju klijentelu, a nisu ni prijavljene. Zatim, cigarete i alkohol se takođe prodaju na crno. Posledica toga je prostitucija, kao i upotreba nedozvoljenih supstanci. Tako da bi se jednim udarcem ubile dve muve.”
Hypetv.rs/Republika.rs
O ILEGALNOM KOCKANJU
Ilegalno kockanje u Srbiji predstavlja ozbiljan pravni prekršaj. Koji može imati značajne posledice za organizatore i učesnike. Prema Zakonu o igrama na sreću, svako organizovanje igara bez odobrenja nadležnih organa smatra se krivičnim delom. Policija je, na primer, od januara 2022. do marta 2023. godine podnela 122 krivične prijave. Protiv 122 osobe za 143 krivična dela neovlašćenog organizovanja igara na sreću.
Zakonski okvir i kazne
Zakon o javnom redu i miru predviđa sledeće kazne za nelegalno kockanje:
• Novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara ili rad u javnom interesu od 120 do 360 časova. Za one koji pozivaju na kocku, kockaju se, ustupaju prostorije za kockanje ili organizuju kockanje.
• Zatvorska kazna od 30 do 60 dana za one koji omogućavaju kockanje maloletnicima.
• Za pravna lica, kazne se kreću od 500.000 do 2.000.000 dinara, dok su za preduzetnike od 150.000 do 500.000 dinara.
Praktične posledice i primena zakona
U praksi, nelegalne kockarnice često funkcionišu bez dozvola. Zapošljavaju neprijavljene radnike i ne poštuju propise o zaštiti maloletnika. Policija je u više navrata zatvarala takve objekte i oduzimala opremu. Uključujući automate, rulet stolove i računare.
Nove mere i regulative
Izmenama Zakona o igrama na sreću uvedene su strože mere: 
• Obavezno utvrđivanje identiteta igrača prilikom registracije za onlajn igre. Kako bi se maloletnicima onemogućilo učešće.
• Zabranjeno je služenje hrane i alkoholnih pića. Sa više od 5% alkohola u kladionicama i automat klubovima sa rokom za usklađivanje do 1. jula 2026.
• Udaljenost kladionica i automat klubova od osnovnih i srednjih škola mora biti najmanje 200 metara. Uz obavezno mišljenje veštaka saobraćajne struke.
• Uvođenje mogućnosti samoisključenja i samoograničenja igrača, kao i obaveza priređivača da omoguće pristup svojim bazama podataka i video-nadzoru Upravi za igre na sreću.
Zaključak
Ilegalno kockanje u Srbiji nosi ozbiljne pravne posledice, uključujući visoke novčane kazne i zatvorske kazne. Nadležni organi aktivno sprovode zakone kako bi suzbili ovu praksu i zaštitili građane, posebno maloletnike, od negativnih posledica kockanja.