Danima unazad svi bruje o kiši meteora, a najviše su zainteresovani klinci koji bi voleli tu nesvakidašnju pojavu da vide golim okom.

Da li ste spremni za novu kišu meteora? Orionidi, poznati po svojim brzim i sjajnim meteorima, dostići će vrhunac u noći između 22. i 23. oktobra. Tačnije tokom noći.
Ovaj nebeski događaj aktivan je od 2. oktobra do 12. novembra i posmatračima iz celog sveta, ali i iz Srbije, pruža priliku da uživaju u spektaklu iz sazvežđa Orion. Dok ga nacionalna vazduhoplovna i svemirska administracija (NASA) opisuje ga kao „jednu od najlepših kiša meteora u godini“.
Budući da je „pojava vezana za celu Zemlju kao planetu“, podjednako će se videti sa cele njene površine, a samim tim i u Srbiji. Ove godine uslovi za posmatranje Orionida su izuzetno povoljni. Mlad Mesec obezbediće tamno nebo, što će značajno poboljšati vidljivost meteora.

Pod optimalnim uslovima, vedrim, tamnim nebom i minimalnim svetlosnim zagađenjem, posmatrači mogu očekivati do 20 meteora na sat u cik zore, piše na sajtu Astronomskog magazina.
Radijant Orionida, tačka na nebu iz koje se čini da meteori potiču, izlazi na istoku pre ponoći i dostiže svoju najvišu tačku na nebu oko 5.30 ujutro. To čini rane jutarnje sate idealnim vremenom za posmatranje.
Orionidi su ostaci Halejeve komete, koja za sobom ostavlja trag prašine i krhotina dok putuje kroz Sunčev sistem brzinom od oko 66 kilometara u sekundi.
Svake godine kada Zemlja prođe kroz ovaj trag, sitne čestice ulaze u našu atmosferu velikom brzinom, sagorevaju i stvaraju svetlosne pruge koje nazivamo meteorima.
Posmatranje Orionida pruža jedinstvenu priliku da se povežemo sa ovim kosmičkim fenomenom i svedočimo delu istorije našeg Sunčevog sistema. Teleskop vam nije potreban, kad su uslovi povoljni, meteorska kiša može da se vidi i golim okom.
Hypetv/alo/J.V.
GLEDAJTE NAS!

Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads!
VELIKI KONCERTI MIROSLAVA ILIĆA!
- Datum: 10.12.2025 / 11.12.2025.
- Mesto: Plava dvorana, Sava Centar
- Organizator: Hype Entertainment
KARTE MOŽETE KUPITI NA OVOM LINKU!
SPEKTAKL U SKENDERIJI
foto: Plakat
Trio koji obećava Aca Lukas, Mira Škorić i Miroslav Ilić poznati su za stvaranje sjajne atmosfere. Po prvi put nastupiće zajedno na istoj bini! Kafanska noć u Skenderiji biće sve osim obične. Emotivna, energična, glasna i raspevana. Baš kakva i treba da bude!
Očekuje vas muzički spektakl koji briše granice između generacija i spaja sve koji znaju šta znači prava pesma. Zapevajte i vi 1. novembra. Biće ovo veče najvećih hitova i najveće žurke koja će dugo ostati u vašem sećanju! KARTE PRONAĐITE PUTEM OVOG LINKA