VELIKI KORAK NAPRED U ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI! Kina je otvorila prvu svetsku bolnicu sa veštačkom inteligencijom „Agent Hospital!“
Kina je otvorila prvu svetsku bolnicu sa veštačkom inteligencijom
Kina je otvorila prvi bolnički grad sa veštačkom inteligencijom (AI) u kojem pacijente leče u virtuelnom svetu lekari koje generiše veštačka inteligencija. Ova ustanova, koju su razvili istraživači sa Tsinghua univerziteta, ima 14 AI doktora i četiri virtuelne sestre, kako piše Daily.
Bolnica može da leči 1.000 pacijenata u nekoliko dana. Što bi ljudskim doktorima trajalo do dve godine, što pokazuje efikasnost i potencijal veštačke inteligencije u zdravstvenoj zaštiti.
„Koncept bolničkog grada sa veštačkom inteligencijom, gde virtuelne pacijente leče lekari sa veštačkom inteligencijom, ima ogroman značaj. Kako za medicinske profesionalce i za širu javnost. AI ima za cilj da obuči medicinske agente kroz simulirano okruženje tako da oni mogu samostalno da evoluiraju. Pa i poboljšaju svoje sposobnosti za lečenje bolesti“, objavio je pekinški „Global tajms“.
Citirajući nedavne intervjue sa kineskim istraživačima. Istraživači su osvetlili praktične implikacije ovog novog pristupa zdravstvenoj zaštiti. Istraživači sa Univerziteta Tsinghua nedavno su stvorili „Agent bolnicu“ u ovom virtuelnom svetu. Gde sve lekare, medicinske sestre i pacijenti kontrolišu „inteligentni agenti“ koji pokreću veliki jezički modeli (LLM) koji mogu da komuniciraju autonomno.
Kina je otvorila prvu svetsku bolnicu
Šef istraživačkog tima bolnice Liu Jang rekao je da ova inovativna metoda omogućava pravim lekarima da leče virtuelne pacijente i studentima medicine pruža bolju obuku. On je naglasio da simulacijom različitih pacijenata uz pomoć veštačke inteligencije studenti mogu da predlažu planove lečenja bez rizika da naškode stvarnim pacijentima.
„Grad bolnice sa veštačkom inteligencijom može da simulira i predvidi različite medicinske scenarije, kao što su širenje, razvoj i kontrola zaraznih bolesti u regionu“, dodao je on.
Hypetv.rs/aa.com/J.V.