KAKO SE ZAŠTITI OD VRUĆINA? Saveti za bezbednost tokom vrelih dana
KAKO SE ZAŠTITI OD VRUĆINA? Saveti za bezbednost tokom vrelih dana
Sa dolaskom letnjih vrućina, važno je obratiti posebnu pažnju na naše zdravlje i blagostanje. Visoke temperature mogu ozbiljno ugroziti naše zdravlje, naročito tokom talasa vrućina.

U nastavku, donosimo korisne savete kako da se zaštitite od prekomernog izlaganja visokim temperaturama i očuvate vitalnost tokom toplih dana.
Pijte dovoljno tečnosti
Jedan od najvažnijih saveta tokom vrućina je održavanje hidratacije. Kada su temperature visoke, telo brzo gubi vodu putem znojenja, što može dovesti do dehidracije. Preporučuje se da pijete puno vode, čak iako niste žedni. Takođe, možete konzumirati prirodne sokove ili izotonične napitke koji nadoknađuju elektrolite.
Nosite laganu i svetlu odeću
Izbegavajte nošenje tamne odeće, jer tamne boje privlače toplinu. Nosite laganu, prozračnu i svetlu odeću od prirodnih materijala kao što su pamuk ili lan, jer oni omogućavaju koži da diše. Takođe, zaštitite kožu od direktnog sunčevog zračenja pomoću šešira ili kačketa.
Izbegavajte izlazak na sunce u najtoplijem delu dana
Sunčeve zrake su najjače između 10:00 i 17:00 sati. Ako je moguće, pokušajte da ostanete u hladovini ili u zatvorenom prostoru tokom ovog perioda. Ako morate da izlazite, obavezno koristite kremu sa zaštitnim faktorom (SPF 30 ili više), čak i ako je oblačno.
Pronađite hladovinu i provodite vreme u klimatskim uslovima
Ako nemate klima-uređaj kod kuće, provodite vreme na mestima koja su klimatizovana, kao što su tržni centri, biblioteke, kafići i javne institucije. Ako ste na otvorenom, pronađite prirodnu hladovinu kao što su drveće ili gradilišta koja mogu ponuditi prijatnu hladovinu.
Jesti lakšu hranu i izbegavati alkohol
Topli dani nisu pogodna vremena za teške obroke. Umesto toga, odlučite se za voće, povrće, salate i lagane obroke koji će vam pružiti potrebnu energiju, a da vas ne opterete. Takođe, izbegavajte alkohol jer može doprineti dehidraciji.
Posvetite pažnju starijima i deci
Stariji ljudi i deca su posebno osetljivi na visoke temperature. Pazite na članove porodice koji imaju zdravstvene probleme, jer visoke temperature mogu izazvati toplotni udar ili iscrpljenost. Ako imate starije roditelje ili komšije, redovno im proveravajte stanje i budite sigurni da su hidrirani.
Koristite ventilator ili klima-uređaj
KAKO SE ZAŠTITI OD VRUĆINA? Saveti za bezbednost tokom vrelih dana
Ako je moguće, koristite ventilator ili klima-uređaj za hlađenje prostora. Ako nemate klima-uređaj, postavite vlažne peškire ili posude sa hladnom vodom u prostorijama kako biste poboljšali cirkulaciju hladnog vazduha.
Prvi simptomi toplotnog udara
Budite svesni simptoma toplotnog udara, koji uključuju glavobolju, vrtoglavicu, mučninu, ubrzan puls, suvu kožu, povišenu telesnu temperaturu i nesvesticu. Ako primetite ove simptome, odmah pređite u hladovinu, pijte vodu i obratite se lekaru ukoliko stanje ne popusti.
GLEDAJTE NAS!

foto: HypeTv
HypeTv.rs/I.R.
Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads!
ČITAJTE NAS I NA HYPETV KANALIMA WHATSAPP, VIBER I TELEGRAM.
VELIKI KONCERT MIROSLAVA ILIĆA!
Miroslav Ilić, jedan od najistaknutijih izvođača na muzičkoj sceni, prirediće nezaboravan koncert u zagrebačkoj Areni 18. oktobra 2025. godine. Sa početkom u 20 časova. KARTE NAĐITE OVDE.
Koncert u glavnom gradu Hrvatske predstavlja jedinstvenu priliku da ljubitelji narodne muzike uživaju u njegovim pesmama uživo. Bard narodne muzike, Miroslav Ilić je davne 1972. godine započeo blistavu karijeru. Ista je od samog početka krenula uzlaznom putanjom i sada već broji milionske tiraže i priznanja. Samo neki od hitova koje vole sve generacije su: “Nije život jedna zena”, “Još te nešto čini izuzetnom”, “Vino točim a vino ne pijem”, “Ova noć”, “Jesen sedamdeset i neke”…