JAPAN OBORIO REKORD U BRZINI INTERNETA: Preuzimanje sadržaja za tren oka – doslovno! Evo kako su Japanci „demonstrirali budućnost“

Ovo dostignuće, koje koristi već postojeću optičku kablovsku tehnologiju, moglo bi da promeni način na koji ljudi širom sveta dele podatke, koriste klaud servise i veštačku inteligenciju.
Možete da strimujete milione 8K videa istovremeno i da preuzmete svaku igru sa Steama za delić sekunde. To je brzina najbržeg interneta na svetu, prema pisanju Business Today.
Japan je već demonstrirao budućnost. Zamislite da preuzmete ceo sadržaj sa platforme Netflix brže nego što se sama aplikacija pokrene – uskoro bi to moglo postati stvarnost.
U junu 2025. godine, istraživači sa japanskog Nacionalnog instituta za informacione i komunikacione tehnologije (NICT) oborili su svetski rekord slanjem podataka brzinom od 1,02 petabita u sekundi – što je čak 1.020.000 gigabita u sekundi.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Kako je Japan to postigao?
Nije u pitanju samo laboratorijski trik. NICT je koristio standardne optičke kablove koji se koriste širom sveta, ali sa četiri jezgra i više od 50 različitih talasnih dužina svetlosti. Još impresivnije je što su ovu neverovatnu brzinu održali na rastojanju od 51,7 kilometara, što znači da je rešenje primenljivo i u stvarnoj infrastrukturi.
Šta ta brzina zapravo omogućava?
Ovako brz internet može da omogući trenutnu obradu podataka veštačke inteligencije na globalnom nivou. Spajajući data centre širom sveta kao da su na istoj lokalnoj mreži. S obzirom na sve veće zahteve generativne AI, autonomnih vozila i alata za prevod u realnom vremenu, ovakva propusna moć je presudna.
Možete preuzeti sve igre sa Steama za tren oka – uključujući i Counter-Strike 2 i Baldur’s Gate 3 – za manje od 10 sekundi.
Takođe, moguće je strimovati 10 miliona 8K ultra-HD videa istovremeno, što znači da bi svaka osoba u Tokiju i Njujorku mogla da besplatno gleda film u vrhunskom kvalitetu.
Takođe biste mogli da preuzmete 127.500 godina muzike za jednu sekundu, ili da napravite rezervnu kopiju celokupnog sadržaja Vikipedije 10.000 puta u sekundi.
Da li ćemo ovakav internet imati kod kuće uskoro?
Nažalost – ne još. Terabitne brzine još nisu dostupne krajnjim korisnicima. Ipak, vlade, operatori data centara i veliki telekomi pomno prate razvoj.
Japanski uspeh bi mogao da posluži kao model za 6G mreže, nacionalne internet kičme i narednu generaciju podvodnih kablova.
Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads!
ČITAJTE NAS I NA HYPETV KANALIMA WHATSAPP, VIBER I TELEGRAM.
HypeTv.rs / N.Š.