Hrišćanstvo i Noć veštica: Kako je sve počelo?
Noć veštica, poznata i kao Noć svih svetih, proslava je koja se u mnogim zemljama obeležava 31. oktobra, uoči hrišćanskog praznika Svi sveti.

Jedna od teorija kaže da su mnoge tradicije za Noć veštica pod velikim uticajem keltskih festivala žetve, posebno gelskog festivala Saunj – što je ujedno i irski naziv za mesec novembar. Drugi smatraju da je Saunj hristijanizovan kao Dan svih svetih od crkve.
Pojedini akademici veruju da je Noć veštica nastala isključivo kao hrišćanski praznik, tj. bdenje pred Dan svih svetih. Slavljen je vekovima u Irskoj i Škotskoj, a irski i škotski migranti doneli su mnoge običaje ovog praznika tokom 19. veka u Severnu Ameriku, a zatim se zahvaljujući uticaju Amerike proširio na druge zemlje krajem 20. i početkom 21. veka.
Tradicija i značaj Noći veštica veoma se razlikuju među zemljama koje je poštuju. U Škotskoj i Irskoj tradicionalni običaji za Noć veštica su kostimiranje, priređivanje zabava, dok se u Irskoj organizuje paljenje lomača i puštanje vatrometa. Kao što i sami zaključujete, običaji se razlikuju ali da li je suština ista?
Većina bi rekla da jeste. U pitanju je određeni vid zabave, u kojem najviše uživaju najmlađi.

Kada je Srbija u pitanju, Noć veštica se donedavno nije slavila u našoj zemlji. Međutim, ovaj praznik je danas veoma popularan među mlađim generacijama. O tome govori i činjenica da mnoge škole (uglavnom osnovne) u Srbiji organizuju posebne žurke povodom Noći veštica, te deca i tinejdžeri nose kostime i maske. Barovi, noćni klubovi i zabavni parkovi organizuju zabave za odrasle i mlade.
Ipak, svedoci smo toga da se svake godine na društvenim mrežama vodi polemika o tome da li u našoj zemlji treba da se obeležava Noć veštica. Mnogi navode da je Sveti Luka jedini praznik koji se na ovaj datum može slaviti kod nas.
S druge strane, imamo i one koji kažu da ne razumeju ljude koji popularizuju pravoslavlje.
BONUS VIDEO:
hypetv.rs