HITNO UPOZORENJE ZA KORISNIKE FACEBOOK-a: Evo na šta treba da obratite pažnju!
Stručnjaci za sajber bezbednost izdali su hitno upozorenje korisnicima Facebook-a zbog nove prevare koju su nazvali ‘Ne mogu da verujem da ga nema’.
Ova emocionalno manipulativna prevara navodi korisnike da preuzmu zlonamerni softver, s objavama koje prikazuju lažno brendiranje BBC-a i impliciraju da je neko voljen preminuo.
Klikom na povezanu objavu, korisnici će biti preusmereni na zaraženi sajt dizajniran da prikupi njihove lične informacije. Marijus Briedis, stručnjak za sajber bezbednost u NordVPN-u, rekao je: ‘Kada naiđete na neočekivane ili uznemirujuće objave, posebno o ličnim hitnim situacijama, izdvojte trenutak da proverite njihovu autentičnost pre nego što kliknete na bilo kakve veze.’
Evo ključnih znakova na koje treba obratiti pažnju kako ne biste postali žrtva prevare. ‘Ne mogu da verujem da ga nema prevara’ prvi put je istaknuta od strane stručnjaka za sajber bezbednost, Pietera Arntza iz Malwarebytes-a.
Kako je gospodin Arntz objasnio u blog postu, prevara se sastoji od objave koja sadrži neku varijaciju rečenice ‘Ne mogu da verujem da ga nema. Mnogo će mi nedostajati’ i veze.
Ako pratite vezu, bićete dovedeni do druge Facebook objave koja prikazuje navodni BBC članak o fatalnoj saobraćajnoj nesreći.
Ova objava takođe sadrži malo drugačiji tekst u odnosu na original, koji kaže: ‘Ne mogu da verujem u ovo, mnogo će mi nedostajati’.
Ali iako ova objava može izgledati legitimno na prvi pogled, zapravo je lažna veza ka zlonamernom sajtu.
Gospodin Arntz piše: ‘BBC News logo na slici i deo URL-a BBCNEWS očigledno su namenjeni da steknu vaše poverenje i sugerišu da je bezbedno reprodukovati video. ‘U stvarnosti ćete biti preusmereni na vezu prikazanu direktno ispod filma. Pronašli smo nekoliko varijacija te URL adrese. Sve su sastavljene poput ove ‘BBCNEWS-{6 karaktera}.OMH4.XYZ’.’ Praćenje veze odvest će vas kroz nekoliko preusmeravanja koja su dizajnirana za izvođenje ‘fingerprintinga’.
To je trenutak kada sajtovi prikupljaju informacije o vašem pregledaču, lokaciji i drugim sajtovima koje ste posetili kako bi vas preusmerili na sajt najverovatnije profitabilan za njih.
Na kraju, doći ćete do sajta punog iskačućih prozora koji mogu dovesti do prevara, preuzimanja malvera i potencijalno neželjenih programa.
Stručnjaci za sajber bezbednost kažu da je ova prevara posebno opasna jer je dizajnirana da stekne vaše poverenje.
Objave dolaze sa hakiranih naloga, tako da izgledaju kao da dolaze od osobe kojoj korisnik veruje.
U jednom Reddit postu, jedan korisnik objasnio je kako je nalog njegove tetke hakovan i sada šalje stotine objava sa porukama ‘Ne mogu da verujem da ga nema’.
Gospodin Briedis je rekao: ‘Kako vam se čini da je prijatelj objavio vesti, iznenada ste preplavljeni i manje skloni da sumnjate u autentičnost navodno tragičnih vesti. ‘Takođe, na taj način prevaranti uspevaju da zaobiđu Facebook-ove filtere za spem.’
Zatim, koristeći ono što izgleda kao video iz legitimnog izvora, prevaranti mogu ubediti korisnike da je objava pouzdana. Da biste se osigurali da ne padnete žrtvom ove prevare, gospodin Briedis kaže da postoje neki jednostavni koraci koje treba preduzeti.
Ako vidite objavu s uznemirujućim vestima, kontaktirajte osobu koja je napravila objavu umesto da pratite vezu.
Gospodin Briedis kaže: ‘Obratite se prijatelju putem drugih sredstava da biste potvrdili autentičnost objave. Budite oprezni na neobične detalje u profilima naloga, jer mogu ukazivati na kompromitovan nalog.’
Budite oprezni prema objavama koje izgledaju kao da stvaraju osećaj hitnosti, bolje je uzeti trenutak da sami procenite situaciju. Ako mislite da je objava možda legitimna, potražite druge izvore vesti ili sami pretražujte događaj umesto da direktno pratite vezu.
Gospodin Briedis takođe savetuje korisnicima da pažljivo pregledaju URL ili bilo koju objavu koju žele pratiti.
Ako URL nije za sajt koji tvrdi da jeste, nešto sumnjivo se dešava.
Konačno, gospodin Briedis savetuje da redovno ažurirate svoj internet pregledač i budete informisani o najnovijim prevarama.
Osiguravanje da ste i vi i vaše računalo dobro pripremljeni da se nosite s bilo kojom prevarom najbolji je način da izbegnete neželjene posledice prilikom surfanja internetom.
Šta treba da uradim ako slučajno kliknem na prevarantski link? Kako prevare postaju sve sofisticiranije, nije uvek moguće izbeći klikanje na svaku sumnjivu vezu.
Dakle, šta treba da uradite ako shvatite da ste pratili prevarantski link?
Zatvorite sajt
Prva stvar koju treba uraditi je odmah zatvoriti sajt ili video. Što duže ostanete na sajtu, veći je rizik od nesvesnog pogoršanja situacije. Ako shvatite da nešto nije u redu, odmah zatvorite sajt pre nego što unesete bilo kakve informacije ili preuzmete bilo šta. Pokrenite skeniranje virusa
Ako imate instaliran antivirusni program, trebalo bi da pokrenete skeniranje virusa nakon što napustite sajt. Kriminalci mogu instalirati zlonamerne programe poput trojanskih konja ili špijunskog softvera na vaš uređaj. Obratite pažnju da to uradite što pre kako biste uhvatili bilo kakve zlonamerne programe pre nego što postanu problem. Povećajte svoju sigurnost
Nakon što pratite nešto što vam deluje sumnjivo, trebalo bi da promenite lozinku na Facebook-u. Ako postoji šansa da je vaš nalog ugrožen, resetovanje lozinke na neku koju ranije niste koristili trebalo bi da vam pomogne da ostanete bezbedni. Omogućavanje dvofaktorskog autentifikacije takođe je jedan od najboljih koraka koje možete preduzeti, jer će sprečiti druge da se prijavljuju na vaš nalog. Pratite sumnjive aktivnosti
Ako mislite da postoji šansa da ste kompromitovani, pametno je pratiti znakove problema. Na primer, ako se na vašem Facebook-u pojavljuju neobične objave koje niste vi napravili, ili ako se vaši drugi društveni mediji ponašaju čudno. Takođe, pratite svoje bankovne račune i bilo koje online sisteme plaćanja kako biste bili sigurni da se ništa vanredno ne dešava, piše DailyMail.
BONUS VIDEO:
hypetv.rs