HAOS NA TRŽIŠTU NEKRETNINA! Skaču cene stanova
HAOS NA TRŽIŠTU NEKRETNINA!
Dok Evropa beleži pad cena nekretnina na najniži nivo u poslednjih deset godina, situacija u Srbiji je sasvim drugačija. Ovde cene nekretnina neprestano rastu iz dana u dan!
foto: pixabay
Ova suprotstavljenost otvara mnoga pitanja: Ko i kako diktira ponudu i potražnju na tržištu nekretnina u Srbiji? Zašto sve više naših građana ulaže u nekretnine u inostranstvu, posebno u Emiratima?
Cena kvadratnog metra najskupljeg stana u Beogradu dostigla je rekordnih 11.811 evra. Paralelno, kuća od 90 kvadrata u Bačkom Gradištu, uključujući i dvorište, prodaje se za svega 37.000 evra. Dok stanogradnja u Evropi opada, kod nas cene ne da ne padaju, već enormno rastu. Šta se dešava na tržištu nekretnina?
Sandra Blažić, agent za nekretnine, ističe da potražnja za stanovima u Srbiji ne jenjava.
“U Nišu cena novih stanova ide od 1.600 do 2.500 evra po kvadratnom metru, dok je cena starijih, renoviranih stanova između 1.300 i 2.000 evra po kvadratu. Naročito nedostaju stanovi manjih kvadratura, do 55 kvadrata, kao i veći porodični stanovi”, napominje Blažić.
Veoma je značajna i cena iznajmljivanja stanova.
foto: pixabay
“Za jednosobni stan sa odvojenom spavaćom sobom, od oko 45 kvadrata, u Nišu treba izdvojiti između 300 i 400 evra mesečno. Iako nisu nastupila velika poskupljenja kao u Beogradu i Novom Sadu, cene u Nišu drže nivo zbog konstantne tražnje”, objašnjava Blažić.
Povoljan stan u Beogradu moguće naći samo na periferiji
Sa druge strane, cene nekretnina u Beogradu drastično variraju. Nenad Đorđević, predsednik Upravnog odbora udruženja Klaster nekretnine, pojašnjava da najskuplji kvadratni metar često privlači pažnju medija, ali da prosečna cena varira u zavisnosti od lokacije.
“Beograd pokriva veliku površinu, pa se kvadratni metar na periferiji može kupiti po relativno povoljnoj ceni. Samo je potrebna psihološka prilagodba da decenijama unazad centralne lokacije sada obuhvataju i prigradska naselja”, kaže Đorđević.
Srbija nema razvijeno tržište hartija od vrednosti, pa se velika količina kapitala ulaže u nekretnine. Na primer, u 2023. godini, promet na Beogradskoj berzi iznosio je samo 170 miliona evra, dok je promet na tržištu nekretnina bio oko 7 milijardi evra. Preko 70% kapitala u Srbiji uložen je u nekretnine, za razliku od Sjedinjenih Američkih Država gde se kapital ravnomerno raspoređuje između nekretnina, hartija od vrednosti i gotovine.
Zahvaljujući dobrom iskustvu sa nekretninama kroz istoriju, mnogi ljudi i danas biraju da ulažu upravo u ovaj oblik imovine, jer veruju da je to najpouzdaniji način čuvanja i uvećavanja kapitala.
Hypetv.rs/b92/J.V.
Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads!