GRANICA ZA PENZIJU POMERENA JE NAVIŠE U MNOGIM ZEMLJAMA! U Srbiji se to i dalje ne spominje
GRANICA ZA PENZIJU POMERENA JE NAVIŠE U MNOGIM ZEMLJAMA!
U mnogim državama muškarci već sada rade dve godine duže i radno mesto napuštaju sa 67 godina.
Većina zaposlenih u Srbiji smatra da je starosna granica za odlazak u penziju (65 godina) previsoka. Ako se uporedi sa propisima zemalja u okruženju, koje su povukle ozbiljne rezove u ovoj oblasti, može se reći da su naši budući penzioneri, ipak, u nešto boljoj poziciji.
U mnogim državama muškarci već sada rade dve godine duže i radno mesto napuštaju sa 67 godina. A produženje radnog veka kod nas se još ni ne spominje.
GRANICA ZA PENZIJU POMERENA
Nove propise za odlazak u penziju donele su mnoge zemlje u regionu, ali i razvijene evropske države.
One su uspostavile pravila koja će se primenjivati u narednih desetak godina. Tako će se granica za muškarce u ovim sistemima pomerati svake godine, kao što je to slučaj sa ženama u Srbiji, gde će se žene do 2032. godine izjednačiti s muškarcima i takođe ići u starosnu penziju sa 65 godina. Najveći broj zemalja drži starosnu granicu na 65 godina, ponegde je ona i manja (od 60 do 64 godine). Sve više ima i onih gde je više – 67 godina. Veoma su retke države u kojima je granica penzionisanja podignuta i iznad ove granice.
U Srbiji se radi na uvođenju socijalnih penzija ali je to za sada samo u nacrtu, dok privatno osiguranje iako se razvija sve više nije dovoljno zaživelo.
Hypetv.rs/alo/J.V.