David Bilbija: Ruralni turizam sinergija svih delatnosti
Prezasićenost gradskim načinom života i nedostatak humanih uslova za optimalno življenje postavlja temelj u porastu interesovanja za odmor u seoskim oblastima koje nude preko potreban mir.
Prirodno okruženje, lišeno gradske vreve, domaća hrana, upoznavanje sa seoskim stilom života i brojne druge turističke ponude postaju sve primamljivije karakteristike ruralnog turizma. Ovaj vid turizma je prisutan u Bosni i Hercegovini od vremena bivše Jugoslavije, ali je tek poslednjih deset godina doživeo sve veće prepoznavanje, uvažavajući turistički potencijal ruralnih područja u zemlji.
S razvojem ruralnog turizma, takođe napreduje i oporavak ruralnih zajednica. Ovo unapređenje socio-ekonomskog statusa stanovništva na selu ima izuzetan značaj jer pomaže usporavanju migracija ka urbanim središtima u zemlji ili izvan nje.
Važno je napomenuti razliku između pojmova ruralnog i agro turizma kako bismo jasnije sagledali ovaj trend i sve što donosi.
“Dok je ruralni turizam svaka turistička aktivnost u ruralnom prostoru, seoski turizam je njegova posebna vrsta koja ujedinjuje poljoprivrednu delatnost i pružanje turističkih usluga, a najčešći oblik seoskog turizma je agroturizam”, objasnio je za Centralni portal predsednik austrijskog udruženja za razvoj turizma i ugositeljstva David Bilbija.
On kaže da se pod ruralnim turizmom podrazumevaju seoski, lovni, ribolovni, gastro, verski, kulturni, avanturistički, vinski i zdravstveni turizam i to sve pod uslovom da se odvijaju u ruralnim krajevima.
“Seoski turizam je uži oblik ruralnog turizma, a podrazumeva sve oblike turističke ponude koje su upućene na selo, poput brojnih etnosela, agroturizma, izletišta, folklora, seoskih manifestacija, te malih porodičnih hotela i kuća za odmor na selu. Seoski turizam se obično tretira kao glavni izvor prihoda jednog domaćinstva. Agroturizam, turizam na poljoprivrednom gazdinstvu je oblik turizma koji je u pravilu dodatni izvor prihoda poljoprivrednim domaćinstvima kojima je cilj da kroz turističku ponudu plasiraju vlastite proizvode. Domaćinstva koja se bave agroturizmom pružaju usluge noćenja, ishrane i usluge aktivnog odmora, što može uključiti šetnju i berbu u vrtovima i voćnjacima, a sve radi animacije turista i njihovog doživljaja sela i sticanja iskustva života na selu”, rekao je Bilbija.
Na teritoriji Bosne i Hercegovine već je uspostavljen bogat spektar ruralnih turističkih destinacija. Pansioni, seoska domaćinstva, kampovi, vinogradarske kuće, planinske kolibe i etno sela pružaju raznolike usluge, od sportskih i rekreativnih sadržaja poput lova, ribolova i raftinga, do učestvovanja u uzgoju hrane i brizi o životinjama, jahanja i obilaska lokalnih znamenitosti.
Razvoj ruralnog turizma nailazi na izazove kada je reč o finansiranju unutar lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini. Stoga, ključ za ostvarivanje većih projekata u ovoj oblasti leži u apliciranju za fondove Evropske unije. BiH obiluje ogromnim potencijalom za razvoj ruralnog turizma, s jednim od inspirativnih primera – “Visitor center Pecka”, smešten u nekadašnjoj osnovnoj školi u Gornjoj Pecki, opština Mrkonjić Grad.
„Centar je početna i povratna tačka za izlete, penjanje, vožnju biciklima, planinarenje visokom Krajinom i sastanke sa vodičima. Osnovni cilj je pružanje informacija posjetiocima o rutama, turističkim atrakcijama, ali i o lokalnim proizvođačima hrane, smještaju i slično, što uveliko doprinosi razvoju ruralnog turizma cijelog kraja“, navode iz Turističke organizacije Republike Srpske.
Kao primer uspešnosti u povlačenju novca iz EU fondova za projekte u turizmu, iz Turističke organizacije Republike Srpske, naveli su Sloveniju naglasivši da bi Srpska trebalo da se ugleda upravo na tu zemlju budući da ima sve preduslove za sličan pravac razvoja.
„Slovenija je izabrala razvoj u pravcu ‘zelena, aktivna, zdrava, sigurna, održiva‘ destinacija, a upravo za taj pravac postoji puno projekata koji će se kroz EU sredstva i dalje razvijati“, navode iz Turističke organizacije.
Austrija kao odličan primer uspešnosti
Austrija je zanimljiv primer seoskog turizma, gde su rezultati premašili sva predviđanja turističkih stručnjaka od pre deset godina kada je zahvaljujući lokalnim projektima započeo njegov bum.
“Znatno uvećani prihodi su posledica konstantnog ulaganja u razvoj ruralnog turizma, u poljoprivredne delatnosti, inovacije u turizmu i kvalitetu života na selu. Austrijski Masterplan za ruralna područja je, osim stručnjaka, uključio i preko 3.000 građana, a u procesu izrade je prikupljeno preko 2.000 konkretnih ideja i sugestija stanovnika, malih i srednjih preduzetnika u ruralnim područjima Austrije”, ispričao je predsjednik austrijskog udruženja za razvoj turizma i ugositeljstva David Bilbija.
Ruralni turizam u Austriji, objasnio je Bilbija, pokazao je zapravo kako se uspeh temelji na dijalogu i saradnji, odnosno umrežavanju svih subjekata – od ministarstava do mikro poduzetnika.
“Ruralni turizam je sinergija svih djelatnosti u ruralnom području objedinjenih u jedinstveni turistički proizvod”, zaključio je Bilbija.
BONUS VIDEO:
(Hypetv.rs/Izvor: Centralnoportal.ba)