Background adbanner
calendar

Petak 11. Jul, 2025

aktuelno ikonica Aktuelno
KUHINJSKE KRPE VAM SMRDE? Dodajte ovo u mašinu za veš i rešite se zauvek neprijatnog mirisa! KAKO DA SMIRITE PSA TOKOM GRMLJAVINE? Stručnjaci otkrivaju 5 proverenih načina – ljubimci će vam biti zahvalni SOFIJA VERGARA NAPUNILA 53. GODINE, A IZGLEDA KAO BOMBA! Ovo su tajne njenog mladolikog izgleda! (FOTO) „PREPEČEN JE I NESRAZMERAN, NE LIČI NA SEBE!“ Pričalo se da je zavodnik iz meksičkih sapunica gej, a evo kako DANAS IZGLEDA! (FOTO) ZADNJICA U PRVOM PLANU! Sara Jo pokazala OBLINE – vreliji video niste videli! KAČAVENDA ZALJUBLJENA U OVOG TAKMIČARA?! Isplivale skandalozne tvrdnje – može sin da joj bude! „SA NJIM JE, A VOLI DRUGOG“ Jelena Ilić raskrinkala UČESNIKE RIJALITIJA, a onda OTKRILA KO ĆE BITI POBEDNIK AKO NE PLATITE KAZNU – BLOKIRAJU VAM VOZILO! Novi sistem sa dve neplaćene kazne, a evo koliko košta DEBLOKADA „KOMBINACIJA JE OKEJ, ALI..“ Emina Jahović obelodanila kakvog muškarca PRIŽELJKUJE: „To bi bilo VELIKO MUČENJE!“ „ZA SRPSKU ZASTAVU ŽIVIM“ Vučić: Izložena je u Predsedništvu, to je zastava pobede i sudbine srpskog naroda! ŽENI SE MC STOJAN! Reper pokazao novu devojku u salonu venčanica (FOTO) ZOLA SE PREPOLOVIO! Miljanin bivši za 2 meseca skinuo 23 kilograma – NE LIČI NA SEBE! (FOTO) ŠOK KAZNE ZA UMORNE UČESNIKE! Gledaoci BESNI: „Nema kad da spavaju, a još ih kažnjavaju!“ „VOLIM TE NAJVIŠE NA SVETU!“ Baka Prase potpuno izgubio glavu za novom devojkom! (FOTO) „IZGLEDA KAO DA JE POBEGLA GROBARU..“ Isplivale brutalne uvrede za Milenu Kačavendu – pozliće joj nakon ovih reči! U REGIONU MNOGI ČEKAJU NA DRUGO POLUVREME Vučić: Čekaju da nam zadaju udarac čekićem u glavu, mi moramo da budemo dovoljno pametni

DANAS SE OBELEŽAVAJU BLAGOVESTI! Jedan od 12 najvećih hrišćanskih praznika!

Objavio: RHT
07/04/2025 8:45 AM

DANAS SE OBELEŽAVAJU BLAGOVESTI!

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Blagovesti. Inače, reč „Blagovesti“ znači radosno saznanje. Po narodnom običaju, na Blagovesti se ustaje rano pa čak i u ponoć. Dan je počinjao pesmom devojačkom. Devojke bi uoči ovoga dana nakupile suvih grančica i drva, od kojih je razbuktavana velika vatra, obično na kakvom brdu ili seoskom raskršću. Blagovesti su jedan od 12 najvećih hrišćanskih praznika.

foto: Hype TV

„Raduj se, blagodatna! Gospod je s tobom, blagoslovena si ti među ženama“, tim rečima arhanđel Gavrilo saopštio je Devici Mariji da je odabrana od Boga da rodi Božijeg sina, Isusa Hrista, Mesiju i Spasitelja sveta i čoveka. Otuda se i Blagovesti smatraju koliko velikim toliko i radosnim praznikom.

DANAS SE OBELEŽAVAJU BLAGOVESTI!

Sa ovim događajem, otpočela je istorija spasenja ljudskog roda i obnovljenja tvari. Spadaju u red Bogorodičnih praznika, i uvek se slave 25. marta po starom, odnosno 7. aprila po novom kalendaru. Blagovesti su, uz Cveti, jedina dva dana kada je dozvoljeno jesti ribu tokom Vaskršnjeg posta. Blagovesti se veoma poštuju, posebno među ženama. Veruje se da je od danas do Velikog Petka dobro započeti neki veći posao. Dobar je period i za donošenje važnijih životnih odluka.

Međutim, simbolizam ljiljanovog cveta je najupečatljiviji bio u hrišćanskoj eri. Po legendi, nastali su od suza Isusa Hrista tokom svog pogubljenja i smatra se omiljenim cvetom Device Marije. Stoga je ljiljan predstavljao bezgrešnu čistotu i nevinost. Njegove tri latice asociraju na kult Svetog Trojstva. Takođe se veruje da svaka latica ljiljana oslikava tri najcenjenije osobine Device Marije. Nevinost, skromnost i pobožnost. U našem narodu se drugačije naziva i „Bogorodičin cvet“.

foto: Pixabay

Ljiljan je bio čest motiv u srednjevekovnoj Srbiji, sreće se na freskama i novcu iz doma Nemanjića. Simbol ljiljana se nalazio i na kruni kojom je krunisan Stefan Prvovenčani.

Hypetv.rs/Alo/J.V.

Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na InstagramuFacebookThreads!

ČITAJTE NAS I NA HYPETV KANALIMA WHATSAPPVIBER I TELEGRAM.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS

HYPE TELEVIZIJA JE DOSTUPNA ZA KORISNIKE MTS IRIS TV, M:SAT TV NA POZICIJAMA 146 I 295, I BROJU 46 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE, KAO I NA APLIKACIJI ARENA CLOUD. HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE U CRNOJ GORI KORISNICIMA M:TEL KABLOVSKE MREŽE NA KANALU 173 I M:SAT NA POZICIJI 54. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE NA MREŽI M:TEL NA POZICIJI 43, KAO I IPTV NA KANALU 606.
HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE ZA KORISNIKE MTS IRIS TV NA KANALU 604, KAO I NA BROJU 702 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE KORISNICIMA M:SAT MREŽE NA POZICIJI 60.
Background adbanner