Često čupate zanoktice? To može biti znak ovog poremećaja
Često čupate zanoktice?
Zanoktice su jedan od najiritantnijih kozmetičkih problema i ne možete kriviti one koji ih često čupaju, da li vi često čupate zanoktice?
Ti komadići “poderane” kože, koji se pojavljuju pored nokta, često se zakače za odeću i nakit te mogu izgledati neuredno. Stručnjaci za kožu upozoravaju da stalna želja za skidanjem kože može biti znak prepoznatog mentalnog zdravlja.
Često čupate zanoktice?
Ponavljana želja da čačkate po vlastitoj koži je znak bolesti koja se zove dermatilomanija – malo poznata vrsta opsesivno kompulsivnog poremećaja, prema službenoj definiciji.
U snimku objavljenom na TikTok-u, doktorka Dana Brems pokazala je svojim pratiocima kako to stanje izgleda koristeći video snimak osobe koja prebire po svom prstu.
Ponavljana želja da čačkate po vlastitoj koži je znak bolesti koja se zove dermatilomanija – malo poznata vrsta opsesivno kompulsivnog poremećaja, prema službenoj definiciji.
Lekari mogu dijagnostifikovali poremećaj kada neko čupa zanoktice ‘čak do tačke oštećenja ili rana.’
Tačan uzrok nije u potpunosti shvaćen, ali stres i anksioznost mogu pogoršati simptome.
Smatra se da dermatilomanija pogađa do pet posto američke populacije.
„Ako su zanoktice suve, napukle, isečene ili prekinute, prljavština i bakterije mogu lakše da prodru do korena nokta i prouzrokuju kožne promene. Uobičajene infekcije noktiju uključuju gljivice na noktima i paronihiju, što je upalna infekcija koja se javlja na pregibu nokta.
Posebno je opasno, a ljudi to često rade, kidanje zanoktica zubima. To može da dovede do ozbiljnih problema, poput upale, kada dođe do toga da okolno tkivo zagnoji.
Nije redak slučaj da pojedine osobe imaju i deformisanu nokatnu ploču nakon ovakvih upala, naročito ako često kidaju zanoktice.
Kako biste održali zdrav rast noktiju, postoji jedna stvar koju možete da učinite za negu zanoktica. Dr Hartman je preporučio da negujete kožu oko prstiju nanošenjem ulja ili krema za zanoktice.
Hypetv/N.K