Centralni događaj u Prijedoru: DAN SEĆANJA! Obraća se patrijarh Porfirije!
U Prijedoru je sve spremno za večerašnje centralno obeležavanje Dana sećanja na Srbe stradale i prognane u hrvatskoj vojnoj akciji “Oluja”.

19.06 – Intonirana Himna Srbije
18.56 – Obraća se patrijarh
– Sabrali smo se da se pomolimo za našu braću i sestre kojima je Prijedor bio prva stanica spasa. Neki su ostali ovde, neki su nastavili dalje. Ipak za njih 1893 nije bilo nade za lepše i bolje sutra. Ovde smo zbog svih stradalijh i prognanih. Prinosimo naše molitve za sve stradale – rekao je Porfirije.
– Niko nema eksluzivno pravo na sećanje i bol, bol nema ni naciju ni veru, bol srpske majke i srpskog čoveka je bol majke i čoveka, danas smo se sabrali da se molimo za svoje postradale, a moleći se za svoju nevino postradalu braću i sestre znamo i za bol hrvatskog i bošnjačkog naroda – dodao je Porfirije.
– Mir je najviša vrednost, apelujem na sve, a pre svega pozivam verske lidere da se ccuva i izgrađuje mir među ljudima i narodima – naveo je patrijarh.
18.52 – Patrijarh služi parastos


18.37 – Građani pristižu
Kako javlja Radiotelevizija Republike Srpske, građani se polako okupljaju u Prijedoru gde će biti održana centralna manifestacija Dana sećanja.
18.32 – RTRS: Sve spremno
***
Obeležavanju dana sećanja prisustvuju Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije, predsednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, premijer Srpske Radovan Višković, srpski član Predsedništva BiH Željke Cvijanović i drugi zvaničnici Srpske i Srbije.
Osim patrijarha i zvaničnika Srpske i Srbije, obeležavanju će prisustvovati i veliki broj građana.
Obeležavanje 28 godina od ovog velikog srpskog stradanja i najvećeg etničkog čišćenja u Evropi nakon Drugog svetskog rata organizuju odbori vlada Republike Srpske i Srbije za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Pogrom Srba u “Oluji” počeo je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije.
Prema podacima Veritasa, tokom “Oluje” proterano je više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.
Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.
Podsećamo, predsednici Srpske i Srbije danas su položili vence na spomen-obeležje i budući kompleks sa spomen-kapelom srpskim izbjeglicama ubijenim na Petrovačkoj cesti u selu Janjila kod Bosanskog Petrovca.
(Hypetv.rs/ Izvor: Informer.rs)