Background adbanner
calendar

Ponedeljak 21. Jul, 2025

aktuelno ikonica Aktuelno
OBOREN DOSTAVLJAČ HRANE NA ZVEZDARI: Hitna pomoć na licu mesta, stvaraju se zastoji Đorđe David promašio profesiju! Iako ga niko ne voli on i dalje peva! Ovaj put u Ratkovu za slučajne prolaznike (VIDEO) Pravi profesionalac! Dragana Mirković iako je bilo svega 100 – tinak ljudi u publici pevala kao da ih ima 100.000! (VIDEO) VUČIĆ SAOPŠTIO: Imamo najveće rezerve zlata u istoriji MUP IZDAO UPOZORENJE: Toplotni talas sa temperaturama do 40°C stiže na jugoistok Srbije – opasnost po zdravlje i požare! DARKO LAZIĆ PROGOVORIO O RAZVODU! Priznao sve nakon dve godine braka sa Katarinom, ovo će ŠOKIRATI SVE OSMANA SVI ZNATE, ALI NE I MAJKU STEFANA KARIĆA: Pogledajte o kakvoj lepotici je reč, NIKAD JE NISMO VIDELI U JAVNOSTI (FOTO) AKO NIŠTA DRUGO OVAJ TIM IMA OGROMNO SRCE! Partizan evropske rane zalečio u 97. minutu u Pančevu OD BEOGRADA DO NIŠA ZA 2 SATA: Vučić saopštio sjajne vesti IMATE PROBLEM SA BUBULJICAMA PO LICU? Ovi prirodni preparati će dovesti vašu kožu do BLISTAVOSTI OSMAN KARIĆ KONAČNO OTKRIO DA LI SU ANĐELA I STEFAN BILI ZAJEDNO! Nikad nije bio kivniji na Đuričićevu: „Video sam u njoj đavola“ VELIKA TRAGEDIJA! Devojčice poginule nakon pada sa krova parkinga SESTRA ANELI AHMIĆ DOBILA PRETNJE ZAPOSLENIH NA PINKU! O svemu odlučila da progovori JAVNO: „Ja Sita Ahmić sam ŽRTVA UCENE ZAPOSLENIH NA PINKU…“ VELIKO SLAVLJE U DOMU LIDIJE VUKIĆEVIĆ! Glumica ne skida osmeh sa lica, čestitke stižu sa SVIH STRANA! SITA AHMIĆ JAVNO NAJAVILA RAT PINK TELEVIZIJI ZBOG NAMEŠTENE POBEDE: Spomenula ugovor i honorare, pa poručila: „Ovo je MOJA BORBA, ne postoji SILA koja me MOŽE ZAUSTAVITI…“ ODRŽANA SPORTSKA SVADBA GODINE! Venčali se Vildoza i Milica! Ovde je ODRŽANO venčanje! Evo ko je bio Lukin KUM, ne NIJE Kampaco! (VIDEO)

Bosna i Hercegovina pred VELIKIM reformama: Dogovorom lidera rešen problem Ustavnog suda, Bakir se BUNI!

Objavio: RHT
20/01/2024 8:29 PM

Juče je održan sastanak predstavnika vlasti na nivou BiH na kojem su prisustvovali Milorad Dodik (SNSD), Radovan Višković (SNSD), Nenad Stevandić (Ujedinjena Srpska), Dragan Čović (HDZ BiH) i šefovi stranaka „trojke“ Nermin Nikšić (SDP), Elmedin Konaković (NiP) i Edin Forto (NS).

FOTO: Youtube printscreen

Na sastanku je dogovoren nacrt dokumenta koji podrazumena obuhvatne reforme sistema u Bosni i Hercegovini. One se, pre svega tiču funkcionisanja Ustavnog suda i regulisanja izbornog procesa. 

Zapada za oko vrlo zanimljiva stavka dogovora da glasanje u Bosni i Hercegovini bude obavezno za sve punoletne građane pod pretnjom novčane sankcije. Osim toga indikativno je i da su lideri postigli dogovor o tome da se sudije Ustavnog suda biraju u Parlamentarnoj skupštini BiH, gde svi narodi imaju pravo veta. 

U izborni proces se prema navedenim reformama uvode i zatvorene liste slične onima u Srbiji, što do sada nije bio slučaj u BiH. 

Sadržaj nacrta

Pojedinosti nacrta obelodanio je RTRS, koji je u posedu dokumenta, oni navode sledeće: 

– Predloženo je da se od Evropske komisije traži tačan, precizan datum za početak pregovora EU – BiH.

Što se tiče Izbornog zakona BiH:

Predloženo je da se u Domu naroda glasa protiv ovog predloženog zakona i da se isti vrati u redovnu proceduru. Takođe, predloženo je da cenzus iznosi četiri odsto za lokalne izbore, a za opšte da cenzus bude postavljen na pet odsto;

Mandat pripada stranci, izborne liste da budu zatvorene i ukidaju se preferencije. Za one koji odu iz izvršne funkcije, mogu se vratiti u zakonodavne organe.

Predloženo je obavezno glasanje svih državljana BiH, inače sledi prekršajni nalog i novčana kazna, a od uplata na nivou entiteta da se formira fond s isključivom namenom da se podrži obrazovanje.

Izbor članova Predsedništva BiH: predlog je da kandidata iz reda bošnjačkog naroda bira čitava FBiH, za hrvatskog člana se menja na ranije predloženi način HDZ-a BiH, a za kandidata iz reda srpskog naroda radi usklađivanja sa sudskim odlukama može se definisati da se iz Republike Srpske bira „Srbin i ostali“, isto tako da se definiše i u FBiH, kako bi svi imali mogućnost da budu kandidovani.

Obezbediti softver za identifikaciju birača i izdavanje glasačkih listića. Prvo ide glasačka kutija pa skener, zbog zaštite privatnosti. Ako bude odstupanja broja izdatih listića i broja glasova, ponovo će se brojati; ako opet bude nepravilnosti, izbori se ponavljaju, birački odbori se menjaju i uz to će se predvid‌eti da budu krivično odgovorni.

Članovi biračkih odbora

Razgovarali su o izboru nove Centralne izborne komisije BiH. Potrebno je uvažiti iskustva izbora u susednim zemljama (Srbija). Nije prihvaćen prijedlog da CIK bira članove, a pogotovo predsednike biračkih odbora.

Sve oko Izbornog zakona završiti do kraja drugog mjeseca u Parlamentu BiH; Lider HDZ-a BiH Dragan Čović da do poned‌eljka dostavi nacrt svim stranama.

3. Ustavni sud BiH:

Do kraja aprila usvojiti reformu Ustavnog suda BiH na način da dvoje sudija bira Republika Srpska, četvoro sudija bira FBiH, a troje sudija da se bira u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Dogovoreno je da se do kraja aprila donese Zakon o izboru sudija u Ustavnom sudu BiH.

4. Budžet BiH:

Okvir je isti što se tiče izvornih prihoda + 40 miliona KM koje dolaze iz dobiti Centralne banke BiH. Ne diraju se prihodi od PDV-a i ostaju na istom nivou.

Vezano za Ekonomski program reformi predloženo je da Vlada Republike Srpske i Vlada FBiH dostave svoje strategije i da Savet ministara BiH dostavi ono što njima pripada te da se to, bez izmjena, objedini u jedan dokument.

Fiskalni savet BiH zakazati za utorak.

5. Neraspoređena sredstva:

Od akciza su prikupljena gotovo 254 miliona KM. Predloženo je da se taj iznos sredstava deli 36 odsto za Republiku Srpsku, a 64 odsto FBiH. Ostaje i dalje 10 posto sredstava za poravnanje u narednom periodu, a 90 odsto sredstava se distribuiše na dosadašnji način.

Sredstva RAK-a, prikupljeno je 37 miliona KM. Od tog iznosa 10 miliona KM ide za medije (40 posto BHT, 30 posto za medije u Republici Srpskoj i 30 posto za medije u FBiH, uplaćuje se vladama da dalje raspoređuju); Iznos od 27 miliona KM se deli tako što se prvo izračuna koliko mora ostati Ministarstvu komunikacija i transporta u Savjetu ministara, a ostalo će se prebaciti entitetima za projekte.

Elektroprenos BiH, novu skupštinu zakazati za 5. februar 2024. godine i na toj skupštini usvojiti plan investicija, postavljenje upravnih odbora, izvršnih direktora i generalnog direktora u statusu v.d.-a i raspisati konkurse za te funkcije.

Zakon o Sudu

6. Sud BiH:

U Zakonu o Sudu BiH, u prelaznim i završnim odredbama, definisati tačan datum početka rada Apelacionog veća.

Nije dogovoreno da Zakon ide, jer ostaje i dalje neslaganje sa sjedištem Apelacionog veća.

Naglasiti da Sud BiH odlučuje po zakonima koje donosi Parlamentarna skupština BiH.

7. Napomena: Čitav ovaj paket dogovora će biti moguće održati samo pod uslovom neuplitanja stranaca.

Dodik prokomentarisao sastanak

On je u svojoj izjavi saopštio da mu je žao što je dokument iz „Trojke“ procurio u javnost.

– Žao mi je što je to procurilo u javnost. Јa sam kako je to uobičajeno sačinio pregled stavova i dostavio partnerima u FBiH. Nažalost, to je pojavilo kod njih u medijima i oni sad pokušavaju da to tematizuju ali kao što vidite, reakcije „trojke“ su gotovo identične od svega toga što je rečeno – rekao je Dodik i zahvalio se na korektnom odnosu na sastanku.

– To je bio jedan od produktivnijih sastanaka i sada je potrebno da se implementira ono što je dogovoreno – rekao je Dodik.

SDA oštro kritikuje dogovor

Danas se javila i opoziciona Stranka demokratske akcije, na čijem je čelu Bakir Izetbegović. Oni su saopštili da dogovor predstavlja novu opasnost za interese Bošnjaka, naročito u Republici Srpskoj, gde će biti podignut cenzus za ulazak u lokalne i entitetski parlament. 

– Ukoliko bi bile implementirane, izazvale bi nepopravljivu štetu, čak i veću od one koju je SDP pre nekoliko godina napravio glasanjem za Zakon o prebivalištu. Objavljeni dokument potvrđuje da su stranke Trojke godinama obmanjivale građane tvrdeći da žele fer, poštene i transparentne izbore. Kada svoje stavove treba da potvrde konkretno, glasanjem za SDA-ov predlog izmjena Izbornog zakona koje će to omogućiti, SDP, NIP i Naša stranka postižu dogovor sa SNSD-om i HDZ-om da taj zakon ne podrže u Domu naroda PSBiH, iako su ga podržali u Zastupničkom domu – kažu iz SDA.

hypetv.rs/SrbijaDanas

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS

HYPE TELEVIZIJA JE DOSTUPNA ZA KORISNIKE MTS IRIS TV, M:SAT TV NA POZICIJAMA 146 I 295, I BROJU 46 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE, KAO I NA APLIKACIJI ARENA CLOUD. HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE U CRNOJ GORI KORISNICIMA M:TEL KABLOVSKE MREŽE NA KANALU 173 I M:SAT NA POZICIJI 54. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE NA MREŽI M:TEL NA POZICIJI 43, KAO I IPTV NA KANALU 606.
HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE ZA KORISNIKE MTS IRIS TV NA KANALU 604, KAO I NA BROJU 702 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE KORISNICIMA M:SAT MREŽE NA POZICIJI 60.
Background adbanner