Pre tačno 90 godina, Beograd je dobio svoj prvi drumski most preko Save! Tajna koju on krije je neverovatna! (FOTO)
Prvi drumski most koji je prešao na levu obalu Save, na današnji dan, pre 90 godina, bio je Most kralja Aleksandra Karađorđevića, današnji Brankov most.
izvor: Wikipedia
Kraljevska konjica sačinjena od 700 konjanika prva je prošla preko Mosta kralja Aleksandra Karađorđevića 16. decembra davne 1934, kada je i otvoren za saobraćaj.
Most je svečano otvorio princ namesnik Pavle Karađorđević. Pretpostavlja se da je sa njim prvog dana mostom prošetalo oko 150.000 građana.
Skoro godinu dana posle otvaranja, mostom je prošao i prvi tramvaj broj 14 za Zemun, po čemu je u narodu prozvan – Zemunski most.
Javni konkurs za izradu ovog mosta raspisan je 1930. godine, a do tada je u Beogradu preko Save postojao samo železnički most sagrađen u IXX veku.
izvor: Wikipedia
Pošto je položaj mosta definisan u pristanišnoj zoni, da bi se omogućilo nesmetano okretanje brodova zahtevan je uslov da se reka Sava premosti jednim otvorom od 250 metara.
Glavna mostovska konstrukcija bila je izvedena kao viseći most, a Sava je premošćena tako što je most bio oslonjen na dva armiranobetonska stuba u srpsko-vizantinskom stilu, dok su čelična užad držala celokupnu konstrukciju.
Njegova izgradnja koštala je oko 185 miliona dinara.
Most je srušen 12. aprila 1941. godine, kada ga je u vazduh digla Vojska Kraljevine Jugoslavije, u cilju sprečavanja prelaska nemačkih oružanih snaga na drugu stranu. Prema ondašnjim podacima, tog dana je na zemunskoj strani ostalo nekoliko tramvaja, koji su narednih godinu dana vozili na skraćenoj liniji Staro sajmište – Zemun.
Mit o prokletstvu
Posle rušenja u Drugom svetskom ratu, na temeljima ovog mosta 1956. godine je podignut Most bratstva i jedinstva. I dan-danas kada se priča o ovoj lokaciji, gde je bio smešten i prethodni most, pominje se mit o prokletstvu.
Veruje se da je viseći most izgrađen na ostacima nekadašnje Liman džamije. Naime, da je noseći stub na desnoj obali Save tačno na mestu džamije. Iako o tome postoje samo teorije i nema nijednog tačnog podatka, mit o prokletstvu se i danas spominje.
24 sedam, Hypetv.rs/V.T