Background adbanner
calendar

Sreda 2. Jul, 2025

aktuelno ikonica Aktuelno
EVO KO NE SME DA JEDE PARADAJZ? Ako se lečite od ovih bolesti, bilo bi dobro da ga izbacite iz ishrane LUBENICA I FETA U LETNJOJ KOMBINACIJI?! MOŽE! Osvežavajuća salata koja će osvojiti vaša nepca! RIJANA OTKRILA IME TREĆE BEBE! Poznati par napokon progovorio, sada je sve jasno! OVO SU OSAM ČEHOVLJEVIH PRAVILA O KULTURI: Da li ispunjavate ova merila? POGINULI UKRAJINSKI KOMANDANT I VIŠE OFICIRA: Zelenski saopštio tragične vesti, Rusi uništili 110. mehanizovanu brigadu Vučić: Uputili smo protest zapadnim silama zbog kamena temeljca za 2 nova mosta na Ibru! KO JE NOVA DEVOJKA BAKE PRASETA? Radila je u restoranu, završava težak fakultet! (FOTO) ĐOKOVIĆ MAKSIMALNO PROLONGIRAO PROLAZAK: Moglo je mnogo ranije, ali Mule je precrtan ANA IVANOVIĆ SE SKINULA, PA ODRADILA TRENING: Pokalazala brutalno telo nakon tri porođaja! (VIDEO) SUTRA ISKLJUČENJE VODE NA OVOJ BEOGRADSKOJ OPŠTINI EVO KAKO SIA IZGLEDA BEZ PERIKE! Pevačica 20 godina krila lice, a onda ju je fan uslikao na ulici (FOTO) „MILAN I JA SMO BILI POPUT DŽASTIN BIBERA I SELENE“ Rada Manojlović iskreno o bivšem dečku HYPE TV POSTAJE DEO JEDNOG OD NAJVEĆIH GLOBALNIH OPERATERA: Ovo su svi DETALJI PRINCEZA DAJANA SAHRANJENA SA JEDNIM PREDMETOM U SVOJIM RUKAMA! Otkrivena poverljiva tajna kraljevske porodice VODITELJKA SNEŽANA DAKIĆ ISPRATILA ĆERKU LAURU NA MATURU! Stajlingom oduševile sve: „Volim je bezuslovno“ (FOTO) VUČIĆ O HAOSU BLOKADERA U ZEMUNU: „Nećete nikada da zauzmete aerodrom, svi ćete biti pohapšeni“

SKUPI ENERGENTI DOVODE U PITANJE OPSTANAK NEMAČKE INDUSTRIJE: Mala i srednja preduzeća će propasti!

Objavio: RHT
08/11/2022 12:41 PM

 Sami temelji nemačkog ekonomskog modela proteklih meseci dovedeni su u pitanje. To je postalo posebno uočljivo posle početka rata u Ukrajini. Kakva je budućnost Nemačke kao zemlje industrije?

Foto: Screenshot Youtube

Dosadašnje poslovanje nemačkih firmi svodilo se na jednostavnu formulu: uvoz sirovina i istovremeno proizvodnja delova u zemljama gde je radna snaga jeftinija, pa onda sve to u Nemačkoj sklopiti u vredan proizvod koji može skupo da se proda na svetskom tržištu.

Ali, sada je za industriju baziranu u samoj Nemačkoj, osim skupe radne snage, tu još jedan problem: sve skuplji energenti.

To u suštini znači da bi još više trebalo proizvoditi u inostranstvu: „Prostor Nemačke izložen je sve većem pritisku“, konstatuje Jup Cencen iz nemačke Industrijske i trgovačke komore (DIHK). To se vidi i po tome što su knjige sa narudžbinama sve praznije.

Nema povratka na staro

Industrijska proizvodnja u razvijenim zemljama zapadne Evrope odavno se smanjuje, a u tom trendu je, doduše nešto manje, i Nemačka. Industrijska proizvodnja je recimo 2016. davala 22,8 odsto BDP-a te zemlje, a prošle godine samo 20,8 procenata.

Erik Hajman iz Dojče banke veruje da je upravo ova sadašnja kriza s energentima – prekretnica: „Kada se za desetak godina budemo osvrnuli na ovu energetsku krizu, videćemo da je to bio početak još brže deindustrijalizacije Nemačke.“

Urlih Kater iz Deka-banke je uveren: „Firme kojima je za pogon potrebno mnogo energije i koje sada smanjuju proizvodnju, neće više nikada povratiti proizvodnju na nivo pre krize.“ One će, dodaje, silom prilika svoju proizvodnju premestiti u zemlje gde su energenti povoljniji – pa čak i u Severnu Ameriku, uprkos tome što je dolar trenutno i više nego skup.

Računica jeste jasna, ali tu je i dilema: i u Nemačkoj i u čitavoj Evropi se shvatilo koliko je bolno biti zavisan od uvoza – od lekova i farmaceutskih proizvoda, pa do čipova i proizvoda visoke tehnologije.

Čak i u tekstilnoj industriji su uvideli kako je veliki rizik kada se čeka kontejner s robom za sledeću sezonu koji će možda da dođe na vreme, a možda i neće. U svakom slučaju, i političari i privrednici govore da bi proizvodnju trebalo vratiti u Evropu.

Šta, dakle, da se radi? Mnoge male firme koje ne posluju na globalnom nivou tu uopšte nemaju izbor. Povrh toga, tu je i proces automatizacije proizvodnje, a to podrazumeva da će opstati samo one firme koje imaju sredstva za velike investicije – ali s manje radnih mesta.

Mnogo toga više neće moći da ostane onako kako je bilo, a čak i kad je reč o tržištu Kine. Urlih Kater recimo upozorava da i ta zemlja želi bitno da smanji svoj uvoz.

Ni Nemačka nije ono što je nekad bila

Opasnost za industrijski prostor Nemačke leži i u ogromnim teškoćama sa infrastrukturom.

Jerg Kremer iz Komerc-banke upozorava da se već godinama uočava „erozija kvaliteta industrijskog prostora Nemačke“: putevi i pruge su dotrajali, informatička mreža je lošija nego u nekim mnogo siromašnijim zemljama, a tu su i naizgled nesavladivi problemi u okretanju održivim izvorima energije.

Doduše, da može drugačije vidi se po brzini kojom Nemačka gradi terminale za tečni gas.

U svakom slučaju, vremena jeftine energije neće se vratiti, a cenu će neminovno da plate mala i srednja preduzeća, pre svega u onim privrednim granama gde se troši mnogo energije, smatra Erik Hajman iz Dojče banke: „Prilagođavanje na novo doba u snabdevanju energijom biće preveliki izazov, na kojem će neke firme morati da propadnu.“

Izvor: Dojče vele

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS

HYPE TELEVIZIJA JE DOSTUPNA ZA KORISNIKE MTS IRIS TV, M:SAT TV NA POZICIJAMA 146 I 295, I BROJU 46 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE, KAO I NA APLIKACIJI ARENA CLOUD. HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE U CRNOJ GORI KORISNICIMA M:TEL KABLOVSKE MREŽE NA KANALU 173 I M:SAT NA POZICIJI 54. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE NA MREŽI M:TEL NA POZICIJI 43, KAO I IPTV NA KANALU 606.
HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE ZA KORISNIKE MTS IRIS TV NA KANALU 604, KAO I NA BROJU 702 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE KORISNICIMA M:SAT MREŽE NA POZICIJI 60.
Background adbanner