
Svetska zdravstvena organizacija danas obeležava Svetski dan borbe protiv dijabetesa, a Srbija ovaj datum dočekuje sa zabrinjavajućim podacima.
Prema procenama Instituta za javno zdravlje Srbije, od dijabetesa boluje oko 800.000 građana, što čini približno 12 odsto odrasle populacije.
Dijabetes, odnosno šećerna bolest jedna je od najčešćih nezaraznih bolesti. Godinama broj obolelih od ove bolesti sve više raste i poprima razmere globalne epidemije.
Najveći broj obolelih očekuje se u zemljama u razvoju. Ova bolest je u svetu treći, a u Srbiji peti uzrok umiranja.
Procenjuje se da od ukupnog broja obolelih sa tipom 2 dijabetesa, 43 posto, odnosno 330.000 osoba nema dijagnozu i ne zna da boluje od ove bolesti.
Broj osoba sa dijabetesom tipa 2 mogo je veći (95 odsto) u odnosu na osobe sa tipom 1 dijabetesa.
Procenjuje se da je više od polovine obolelih starije od 65 godina.
U našoj zemlji, svake godine od ove bolesti umre oko 3.000 osoba.
U poslednjih 10 godina uočen je porast umiranja od ove bolesti u Srbiji.
Najčešći simptomi dijabetesa su preterana potreba za konzumiranjem velike količine tečnosti, pojačano mokrenje, izrazita glad i gubitak telesne mase.
Najčešći faktori rizika su gojaznost, slaba fizička aktivnost, genetska opterećenost ovom bolešću u porodici i stresna stanja.
Hypetv.rs/M.K.
GLEDAJTE NAS!

Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads!
