sreda, 17. dec 2025.
  • NAJNOVIJE
  • HOROSKOP
  • HYPE ŽENA
Pretraga
Hype TV
Ad imageAd image
  • Naslovna
  • VESTI
    • DRUŠTVO
    • KULTURA
  • POLITIKA
  • HYPE ZVEZDE
  • SHOWBIZ
  • JET SET
  • Rijaliti
  • SPORT
  • HRONIKA
Reading: OBJAVLJENA ŠALJIVA KARTA SA NADIMCIMA EVROPSKIH GRADOVA: Beograd nosi JAKU simboliku, dok su Nemci i Englezi pobesenli! (FOTO)
Font ResizerAa
Hype TVHype TV
  • NASLOVNA
  • VESTI
  • POLITIKA
  • HYPE ZVEZDE
  • SHOWBIZ
  • JET SET
  • RIJALITI
  • SPORT
  • HRONIKA
  • TV PROGRAM
  • NASLOVNA
  • VESTI
    • DRUŠTVO
    • KULTURA
  • POLITIKA
  • HYPE ZVEZDE
  • SHOWBIZ
  • JET SET
  • RIJALITI
  • SPORT
  • HRONIKA
  • TV PROGRAM
Pratite nas
© 2025 Hype TV
Home » OBJAVLJENA ŠALJIVA KARTA SA NADIMCIMA EVROPSKIH GRADOVA: Beograd nosi JAKU simboliku, dok su Nemci i Englezi pobesenli! (FOTO)
DRUŠTVOVESTI

OBJAVLJENA ŠALJIVA KARTA SA NADIMCIMA EVROPSKIH GRADOVA: Beograd nosi JAKU simboliku, dok su Nemci i Englezi pobesenli! (FOTO)

01.11.2025 | 00:35
DRUŠTVO VESTI
Vreme čitanja 6 min.
Podeli
Credit line: LEX VAN LIESHOUT / AFP / Profimedia

Države i gradovi u Evropi oduvek su bili praćeni nizom stereotipa. Od onih koji bude divljenje, pa sve do onih koji nose određenu dozu predrasuda. Ti pojednostavljeni prikazi složenih nacionalnih i kulturnih identiteta proistekli su iz bogate istorije, tradicija i navika naroda koji ih oblikuju. Upravo ti elementi utiču na način na koji Evropa vidi samu sebe, kroz simbole, nadimke i mitove koji prate svaki njen kutak.

Na Instagram profilu „forummapping“ nedavno je objavljena zanimljiva karta Evrope koja prikazuje nadimke glavnih gradova, inspirisane delom istorijskim činjenicama, a delom popularnim stereotipima.

Posebnu pažnju privukli su gradovi sa prostora bivše Jugoslavije. Na pomenutoj karti, Srbija je predstavljena bez svoje južne pokrajine Kosova i Metohije, dok je Beograd označen nadimkom „Beli feniks“ (White Fenix), simbolikom koja, s obzirom na istoriju grada, deluje sasvim logično.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 𝗙𝗼𝗿𝘂𝗺𝗺𝗮𝗽𝗽𝗶𝗻𝗴🇭🇺 (@forummapping)

Beograd je kroz vekove više puta razaran i obnavljan, pa naziv „Beli feniks“ jasno odražava njegovu snagu, istrajnost i sposobnost da se uvek ponovo uzdigne.

Naime, zbog povoljnog geostrateškog položaja, Beograd je kroz istoriju privlačio mnoge imperatore. Oko grada se vodilo preko sto ratova, a rušen je čak 40 puta. Samo tokom 20. veka,  Beograd je više puta bombardovan, rušen do pepela i ponovo građen. Sve to srpsku prestonicu čini gradom u Evropi koji je najviše puta napadan. 

Beograd je pretrpeo artiljerijsko bombardovanje 1914-1915 godine tokom Prvog svetskog rata, kada je Austrougarska napala Kraljevinu Srbiju. Ogromna razaranja srpska prestonica pretrpela je u Drugom svetskom ratu. Avijacija Nemačke je 06. april 1941. godine sa više od 350 aviona, bez ikakve najave, u 6.30 ujutro bombardovala glavni grad. Beograd je te godine samo u aprilu bombardovan četiri puta, bez obzira na to što ga je jugoslovenska vlada proglasila otvorenim gradom. Jugoslovenska prestonica je tih dana bila zasuta takozvanim tepih bombama, a ukupno je na grad bačeno oko 440 tona bombi.

Posle aprilskog, usledilo je surovo savezničko bombardovanje 1944, koje takođe nije bilo najavljeno. Saveznici su bombardovali Beograd čak 11 puta, a stradalo je oko 4.500 ljudi. Žrtava je bilo po celom gradu, a grad i narod nisu bili pošteđeni ni na pravoslavni Uskrs, kada su ljudi bili napolju, na ulicama. Tada je bilo najviše žrtava, jer niko nije očekivao bombe i na veliki hrišćanski praznik.

Beograd se ponovo susreo sa bombardovanja 1999. godine, kada je NATO izvršio agresiju na našu zemlju. Ono je trajalo 78 dana, od kojih je samo nekoliko dana i noći prošlo bez uzbuna za vazdušnu opasnost. Gađani su, pored vojnih, i civilni objekti u prestonici i širom zemlje – škole, bolnice, mostovi, kuće, a bilo je i mnogo civilnih žrtava. Beograd se svaki put kao feniks uzdigao iz pepela, voljom našeg naroda da ga vrati u život, i zato se s pravom i naziva „Beli Feniks“.

Slovenačka prestonica Ljubljana nosi naziv „Grad Zmajeva“, Sarajevo je predstavljeno kao „Evropski Jerusalim“, dok je Zagreb je, u duhu starih vremena, nazvan „Malim Bečom“. Podgorica je nazvana „Gradom ispod brda“, a Skoplje „Grad statua“.

Objava je izazvala brojne reakcije i rasprave među korisnicima, naročito onima iz zemalja čiji su gradovi prikazani. Neki su izrazili iznenađenje ili neslaganje:

„Dolazim iz Holandije i nikada nisam čuo da iko Amsterdam naziva ‘Venecijom severa’.“
„Da li je Ujedinjeno Kraljevstvo jedino s pogrdnim nadimkom?“
„Pre ove karte znao sam samo za ‘Grad svetla’ i ‘Večni grad’.“
„Berlin nije sivi, on je crni.“
„U Češkoj Prag zovemo gradom stotinu tornjeva.“
„Živeo sam u Berlinu tri godine — niko ga ne zove ‘Sivim gradom’. Zovu ga gradom medveda, jer je medved simbol grada.“

Ova karta, iako zabavna i vizuelno zanimljiva, još jednom je pokazala koliko su stereotipi žilavi i koliko se značenja gradskih nadimaka razlikuju od zemlje do zemlje – zavisno od toga ko ih izgovara i s kakvom emocijom.

Hypetv.rs/M.K.

GLEDAJTE NAS!

Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na Instagramu, Facebook, Threads!

ČITAJTE NAS I NA HYPETV KANALIMA WHATSAPP, VIBER I TELEGRAM.

VELIKI KONCERT MIROSLAVA ILIĆA!

Legenda domaće muzičke scene, Miroslav Ilić, nastupio je prethodne godine 10. i 11. decembra pred publikom u Plavoj dvorani. Gde je, osim što je slavio pedeset godina uspešne karijere, obeležio i svoj rođendan.

Oba koncerta, koja su apsolutno bila rasprodata. Dokaz su veličine ovog neponovljivog pevača, čija muzika i danas vlada scenom. A publika je imala priliku da uživa u pesmama koje su zauvek postale evergreeni naših prostora.

Zbog velikog interesovanja i upita da se ovaj spektakl ponovi Miroslav je i za ovu godinu zakazao dva mega koncerta. Koja će biti prava rapsodija za sve ljubitelje prave i kvalitetne domaće muzike.

  • Datum: 10.12.2025 / 11.12.2025.
  • Mesto: Plava dvorana, Sava Centar
  • Organizator: Hype Entertainment

KARTE MOŽETE KUPITI NA OVOM LINKU!

OZNAKE:BeogradEvropamapaSrbija
Podeli
Facebook Whatsapp Whatsapp Threads Email Copy Link Print
Prethodna objava SVI GLEDAJU U BRUTALAN DEKOLTE HANE IKODINOVIĆ! Ćerka Nataše Bekavalc pokazala čime raspolaže! (FOTO)
Sledeća objava KVENTIN TARANTINO SE VRAĆA GLUMI: Reditelj dobio najveću ulogu u poslednjih 30 godina!
Nema komentara

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas

FacebookLike
InstagramFollow
YoutubeSubscribe
TiktokFollow

Najnovije

Evo kako danas izgleda BIVŠI MUŽ JELENE KARLEUŠE! BOJAN KARIĆ uhvaćen u provodu!

MUP SE HITNO OGLASIO: Dvoje dece oboreno na pešačkom prelazu u poslednja 24 sata

HYPE NA LICU MESTA: Danijela Karić i Ivan Mileusnić stigli na prestonički događaj sa naslednicima i oduševili sve prisutne!

TUŽAN DAN ZA SPORT U SRBIJI!

GOGA SEKULIĆ POKRADENA?! Pevačica zamalo da otkaže nastupe…HAOS!

povećanje

STIŽE NOVA POMOĆ! Raspisan je javni poziv za energetske vaučere

Ne propustite

EVO KOLIKO JE PORASLA MALA SRNA! Supruga Darka Lazića pokazala kako folker spava sa ćerkicom i raznežila sve! (FOTO)

SHOWBIZ VESTI

SUZANA MANČIĆ BOLESNA?! Oglasila se voditeljka za HYPE: „Sve su mi želje propale“

SHOWBIZ VESTI

„SIN JE JEDVA PREŽIVEO, DOBILA SAM KANCER U TRUDNOĆI!“ Ivana Šašić progovorila o NAJTEŽOJ BORBI: „“Napisala sam testament..“

SHOWBIZ VESTI
Đoan Penjaroja trener Partizana

PENJAROJA U BEOGRADU: Partizan ima novog trenera

SPORT VESTI
Prikaži više
2787641c-092d-4dcf-8bd1-654231d30950

ČITAJTE NAS I NA HYPE TV KANALIMA WHATSAPP, VIBER I TELEGRAM

Čitajte Hypetv.rs portal, najbrži portal u Srbiji i regionu sa najvećim rastućim rezultatima i ekskluzivnim vestima. Zapratite nas i na društvenim mrežama Instagram, Facebook, Threads, TikTok!
  • Impresum
  • Politika privatnosti
  • Uslovi korišćenja
  • Kontakt
Pratite nas
2025 © Hype TV
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?