“AKO NEKO MISLI DA SE FIZIČKI OBRAČUNAVA SA ŽENAMA…” Predsednik Vučić na konferenciji “Jednake. Sigurne. Osnažene”
“AKO NEKO MISLI DA SE FIZIČKI OBRAČUNAVA SA ŽENAMA…”
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić danas učestvuje danas na konferenciji “Jednake. Sigurne. Osnažene“.
Konferencija se održava u hotelu “Crowne Plaza”, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Obraćanje predsednika Vučića
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se na konferenciji:
– Pogledao sam najnovije brojeve za 2024. godinu i za nijansu manje ima primera nasilja nad ženama i izrečenih mera prilaska nego 2023. godine, procentualno. Svakako ogroman broj i dalje. Danas ima manje nasilja nego što je bilo ranije, ali je dobro da govorimo što više, da bi delovalo da ga ima, da bi nasilje suštinski smanjili. Neophodno je da se o svakom nasilju govori. Svi nadležni organi moraju da rade svoj posao i stvari isteraju na čistac. Mora da postoji javna moralna osuda za sve one koji učestvuju u bilo kom nasilju nad ženama. Nemoguće je da sportista, nego iz kulture, sprovodi nasilje i da radi svoj posao nesmetano. Nasilnicima ne dugujemo ništa. Onima koji misle da je moguće da se iživljavaju nad ženama a da za to ne snose odgovronost, za to smo krivi mi ako se po tom pitanju sa njima saglasimo – rekao je predsednik i dodao:
– Jedan od mojih zahteva je nulta tolernacija za nasilje nad ženama. Za takve nema mesta u visokim javnim institucijama. Ako neko misili da se fizički obračunava sa ženama i da će dobiti isto ili bolje mesto, da tako nešto nikada ne učinimo.
Predsednik se osvrnuo na mali procenat žena i devojčica koje nasilje prijave.
Kovač: Srbija da bude ponosna jer je osma zemlja koja je ratifikovala Istanbulsku konvenciju
Elvira Kovač, potpredsednik Narodne skupštine obratila se na konferenciji.
– Srbija treba da bude ponosna što je osma zemlja koja je ratifikovala Istanbulsku konvenciju. Pre tačno 10 godina, ova konvencija je stupila na snagu i predstavlja pravni okvir za zaštitu žena. Srbija kao potpisnica periodično dostavlja izveštaje o njenoj primeni. Aktivnosti Skupštine imaju izgradnju pravnog okvira da žene u Srbiji budu jedanke, sigurne i osnažene. Pored toga što Srbija ima dobar zakonodavni okvir, Skupština Srbije se bavi sprečavanjem nasilja u porodici – rekla je Kovač.
“Ako neko misili da se fizički obračunava sa ženama…”
Samo tri odsto ubijenih žena prijavilo nasilje
Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, Tatjana Macura rekla je na početku konferencije da je cilj da stvorimo društvo bez nasilja.
– Cilj konferencije je da pošaljemo poruku da nam je vrhovni naum da izgradimo društvo bez nasilja i da devojčicama i ženama pružimo snagu da daju jak odgovor na nasilje. Prema istraživanju koje je urađeno pre korone o nasilju, svaka peta devojčica trpela je nasilje. Vrlo sam motivisana da ohrabrim sve žene koje trpe bilo kakav vid nasilja da veruju institucijama – kazala je Macura.
Ona je napomenula i da je samo tri odsto ubijenih žena prijavilo nasilje.
– Moramo da stavimo prst na čelo i da se zapitamo da li bi makar neka od njih preživela da su prijavile nasilje ili da je neko iz njihove neposredne blizine to uradio. Tačno je da se u Srbiji govori više o nasilju i da se zbog toga čini da ga ima više, ali to nije tačno, podaci govore da ga ima manje samo se o njemu više govori, a to je dobro jer podižemo svest da nasilje nije dobro – kazala je.
“Ako neko misili da se fizički obračunava sa ženama…”
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležava se danas,. 25. novembra, sa ciljem ukazivanja na značaj i veličinu ovog problema.
Kako se navodi na sajtu Ujedinjenih nacija. (UN), nasilje nad ženama i devojčicama ostaje jedno od najrasprostranjenijih i najraširenijih kršenja ljudskih prava u svetu.
“Globalno, skoro svaka treća žena je barem jednom u životu bila izložena fizičkom i/ili seksualnom nasilju od strane intimnog partnera, nepartnerskom seksualnom nasilju ili oboje. Za najmanje 51.100 žena. 2023. godine, ciklus rodno zasnovanog nasilja završio se jednim konačnim i brutalnim činom – njihovim ubistvom koje je počinio partner ili neko od članova porodice. To znači da je jedna žena u svetu ubijena svakih 10 minuta”, navodi UN.
Odlukom Generalne skupštine UN 1999. godine, 25. novembar je proglašen za. Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, kako bi se podigla svest o činjenici da su žene širom sveta žrtve silovanja, porodičnog nasilja, zlostavljanja i drugih oblika nasilja.
hypetv/Alo!
SVE VESTI O “IMANJU”, NAJVEĆEM RIJALITI FORMATU NA BALKANU, ČITAJTE KLIKOM NA OVAJ LINK