TAKSA OD SEDAM EVRA, OTISAK PRSTA I FOTOGRAFISANJE NA GRANICI! U omiljena letovališta više nećete moći tek tako, ovo su nova pravila ULASKA U EU!
Nova pravila ULASKA U EU!
Kako najavljuju od 10. novembra ove godine za državljane oko 60 država, uključujući i zemlje Zapadnog Balkana, menja se način ulaska u Evropsku uniju. Švajcarsku, Norvešku, Island i Lihtenštajn koje su članice Šengenskog sistema.
“Dobar dan. Molimo Vas vaše pasoše. Moramo uzeti i otiske najmanje četiri prsta. Još samo da vas i slikamo. Hvala vam i ugodan boravak”.
Tad će početi sa radom novi sistem ulaska i izlaska (Entry/Exit System – EES) koji je ustanovljen u novembru 2017. godine, a njegova primena više puta odgađana. Za iduće leto je najavljena implementacija i drugog, Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS). Koji će podrazumevati da putnici iz zemalja koje imaju bezvizni režim sa EU-om moraju putem interneta da apliciraju za dozvolu za ulazak. Uz plaćanja takse od sedam evra bankovnom karticom.
Pasoši u svim zemljama Zapadnog Balkana su biometrijski, u čipovima se nalaze otisci prstiju i fotografija. Te su u potpunosti usklađeni sa uslovima koje je tražila EU kako bi zemlje Zapadnog Balkana dobile bezvizni režim. I dalje ostaju opšti uslovi – da putna isprave ne sme isteći za manje od tri meseca od datuma kad osoba planira da se vrati u svoju zemlju. Ili da pasoš ne sme biti stariji od deset godina.
Nova pravila ULASKA U EU!
ETIAS će zahtevati da pre putovanja državljani oko 60 zemalja preko interneta ili mobilne aplikacije popune poseban formular. Pri prvom ispunjavanju prijave putnik unosi lične podatke, e-mail i broj telefona, kao i pojedinosti o putnoj ispravi. Putnik će morati da unese i detalje o obrazovanju i trenutnom zaposlenju, te pojedinosti o planiranom putovanju i boravku u zemlji EU. Od putnika se traži i da plate dodatnu taksu od sedam evra koja se plaća platnom karticom. Plaćanje se vrši kao i bilo koja internet kupovina.
Unosi se broj kartice, datum važenja, podaci osobe na čije ime je izdata kartica. Kao i CVV/CVC trocifreni broj koji je ispisan na poleđini kartice pored potpisa vlasnika. Na računu mora biti potrebni iznos novca preračunat u lokalnoj valuti. Taksu neće plaćati mlađi od 18 i stariji od 70 godina, supružnici/registrovani partneri i deca državljana EU i zemalja Šengenskog sistema. Kao ni deca supružnika/partnera koji dolaze izvan EU-a. ETIAS sistem će biti dostupan na jezicima zemalja članica, uključujući hrvatski, a sistem će primati isključivo latinična slova.
Novi EES sistem je uspostavljen kako bi baze članica EU-a bile povezanije kako bi se olakšalo praćenje vremena i mesta boravka i osiguralo da putnici ne borave duže od 90 dana u periodu od šest meseci.
Hypetv.rs/radioslobodnaevropa/alo/J.V.