Hoćete li se ikada odmoriti? Ovo su 4 navike koje doprinose hroničnom umoru
Ukoliko vas muči hronični umor i osećate kao da se „vučete“ od jutra do mraka, možda su za to krive vaše navike.
Probali ste sve, od kafe do popodnevne dremke, ali vaše baterije su i dalje na minimumu? Preispitajte malo svoje navike – možda su one izvor hroničnog umora.
1. San
San je kamen temeljac našeg opšteg blagostanja, i fizičkog i mentalnog. Mnogi ljudi potcenjuju moć dobrog sna, misleći da mogu dobro da funkcionišu manje od preporučenih 7-9 sati. Ako primetite da stalno zevate ili se osećate kao da ste u magli, ovo bi mogao biti način na koji vam telo govori da mu je potrebno više odmora, piše Lepota i Zdravlje.
Razmislite o tome, ako svom telu ne dajete dovoljno vremena da se napuni, kako možete očekivati da ćete imati dovoljno energije? Računica je jednostavna: manje sna je više umora. Dakle, ako osećate hronični umor, preispitajte svoje navike koje se tiču spavanja.
2. Uvek ste u pokretu
Živimo u svetu koji je u punoj brzini, gde usporavanje često izgleda kao luksuz koji ne možemo da priuštimo. Od trenutka kada se probudimo do trenutka kada zaspimo, stalno smo bombardovani zadacima, poslovima i odgovornostima. A naša tela nisu dizajnirana da budu pod stalnim stresom i stalno u akciji.
Ako ste uvek u pokretu – bez predaha, to je kao da pokrećete motor automobila bez zaustavljanja radi održavanja. Naravno, možda ćete stići tamo gde treba da budete, ali po koju cenu? Stalno kretanje može da vas iscrpe i fizički i psihički, a hronični umor je neminovan. Možda je vreme da napravite pauzu i date sebi odmor koji zaslužujete.
3. Ne pijete dovoljno tečnosti
Svakom sistemu u našem telu potrebna je voda da bi pravilno funkcionisao. Kada smo dehidrirani, telo mora da radi više, zbog čega setečnostivode. Da li pijete dovoljno vode. Jednostavna promena kao što je održavanje hidratacije mogla bi biti ključ za povećanje nivoa energije.
4. Preopterećujete se šećerom
Svi smo to radili (ili još uvek radimo) – posežemo za slatkišima ili sokovima da bismo povećali energiju. Ali to je zamka! Dok vam šećer daje trenutni nalet energije, prati ga krah koji vas može ostaviti još umornijim. Telo brzo obrađuje slatku hranu, izazivajući skok šećera u krvi praćen padom. Ovaj jo-jo efekat može učiniti da se osećate umorno i tromo.
Ako je vaša ishrana bogata šećerom i stalno se osećate umorno, možda je vreme da smanjite unos šećera. Umesto toga, jedite hranu koja sadrži složene ugljene hidrate koji obezbeđuju sporije i održivije oslobađanje energije.
BONUS VIDEO:
(Hypetv.rs/Najžena.alo.rs)