Background adbanner
calendar

Petak 22. Novembar, 2024

aktuelno ikonica Aktuelno
Ova tri znaka Zodijaka očekuje vikend pun avantura, strasti i flerta! Retrogradne faze su iza nas! SRELE SE NAJVIŠA I NAJNIŽA ŽENA NA SVETU: Pogledajte zanimljiv fenomen koji je ŠOKIRAO ceo svet, njih dve zajedno popile čaj: “Bilo nam je teško da uspostavimo kontakt” ŠOK! KOD ALIJE PRONAĐENO ČETIRI KILOGRAMA SLANINE! Pored toga u rancu je krio i KOBASICE! SVA DVOLIČNOST ANTISRPSKIH MEDIJA Vučić pre dva dana za njih bio “u panici”, a kad Hrvati objave OVO onda su SPREMNA DRŽAVA STRAVIČNA NESREĆA KOD ŠAPCA: Poginuli otac i sin dok su išli na posao, preminuli ispred firme! Snažan zemljotres pogodio BiH, buka probudila građane – evo gde je bio epicentar! NENAD ALEKSIĆ ŠA PROGOVORIO U EMISIJI “D-CAST”: “Lažni narod je glasao za svadbu Mione i Stanislava” Pa uputio apel da mu se vrati garderoba u vrednosti od 15.000 evra (VIDEO) DO KAD ĆEMO TRPETI NASILJE U RIJALITIJU?! Jelena Ilić ponovo isprebijala Ivana Marinkovića, prevršila svaku meru svojim maltretiranjem! VELIČANSTVENI GAMZIGRAD: Spomenik kulture koje je bilo REZIDENCIJA RIMSKOG CARA, nazvao ga po majčinom imenu! Tramp postavio Pam Bondi za državnog tužioca SAD! Iskusna tužiteljka Floride preuzima ključnu funkciju UTVRĐENA NOVA CENA HLEBA: Ovoliko će sada koštati, zadržaće se narednih 6 meseci! VETAR ČUPAO DRVEĆE IZ KORENA! Olujno nevreme napravilo haos u Jaši Tomiću, celo selo ostalo bez struje! Udari vetra do 112 km/h SVI UHAPŠENI ZBOG PADA NADSTREŠNICE BIĆE SASLUŠANI DANAS! Sud odlučuje o daljem pritvoru ANELI HOĆE DA BEŽI IZ RIJALITIJA ZBOG JANJUŠA! Zapretila produkciji i sestrama: “Vidite da sam loše, a ne radite ništa” MILJANA KULIĆ SVE OPROSTILA BEBICI! On je odbio, pa smislila pakleni plan osvete: “Izdao si me, ali ću sve da ti naplatim” ISPLIVAO EKSPLICITAN SNIMAK MAJE MARINKOVIĆ: Starleta bez stida pokazala G*UDI, muškarcima popadale VILICE!

ŠTA JE DOVELO DO KRVAVOG RATA IZMEĐU IZRAELA I PALESTINE? Granice nekad i sad, evo kako su se tokom istorije menjale (MAPA)

Objavio: RHT
11/10/2023 10:28 PM

Odnos Palestine i Izraela jedno je od najkomplikovanijih geopolitičkih pitanja koje decenijama nema odgovor.

FOTO: Printscreen youtube

Najnoviji rat koji je počeo iznenadnim napadom palestinskih militanata Hamasa na Izrael ponovo vraća fokus na istorijske sukobe na Bliskom istoku i to kako su se menjale granice dva entiteta u 20. veku

Posle Prvog svetskog rata

Teritorija koja će postati Izrael vekovima je bila deo Osmanlijskog carstva pod turskom vlašću. Nakon Prvog svetskog rata i kolapsa carstva, teritorija poznata kao Palestina – čiji je deo zapadno od reke Jordan Jevrejima bio poznat i kao zemlja Izrael – bila je dodeljena Britaniji da njom upravljaju pobedničke savezničke sile (ubrzo nakon što je to odobrila Liga naroda). Uslovi mandata poverili su Britaniji da uspostavi u Palestini „nacionalni dom za jevrejski narod“, sve dok to ne dovodi u pitanje građanska i verska prava tamošnjih nejevrejskih zajednica, piše BBC.

UN i podela 1947. godine

Uspon palestinskog arapskog nacionalizma zajedno sa brzim rastom manjeg jevrejskog stanovništva Palestine – posebno nakon pojave nacizma 1930-ih – doveo je do eskalacije arapsko-jevrejskog nasilja u Palestini.

Britanija je predala problem Ujedinjenim nacijama, koje su 1947. predložile podelu Palestine na dve države – jednu jevrejsku, jednu arapsku – sa područjem Jerusalima i Vitlejema kako bi postali jedan ceo međunarodni grad. Palestinsko jevrejsko rukovodstvo prihvatilo je plan, ali su ga arapski lideri odbacili.

Proglašenje države Izrael

Jevrejsko rukovodstvo u Palestini proglasilo je uspostavljanje Države Izrael 14. maja 1948. godine, u trenutku kada je britanski mandat prestao, ali bez objavljivanja njenih granica. Sledećeg dana na Izrael je invaziju izvršilo pet arapskih armija, što je označilo početak Izraelskog rata za nezavisnost. Borbe su završene 1949. nizom primirja, stvarajući linije primirja duž granica Izraela sa susednim državama i stvarajući granice onoga što je postalo poznato kao Pojas Gaze (koji je okupirao Egipat) i Istočni Jerusalim i Zapadna obala (koju je okupirao Jordan).

FOTO: Printscreen

Okolne arapske države odbile su da priznaju Izrael, što znači da su njegove granice ostale neodređene.

Šestodnevni rat

Najveća promena izraelskih granica dogodila se 1967. godine, kada je sukob poznat kao Šestodnevni rat ostavio Izrael u okupaciji Sinajskog poluostrva, Pojasa Gaze, Zapadne obale, Istočnog Jerusalima i većine sirijske Golanske visoravni – efektivno utrostručivši veličinu teritorije pod izraelskom kontrolom.

FOTO: Printscreen

Izrael je efektivno anektirao istočni Jerusalim – tvrdeći da je ceo grad njegov glavni grad – i Golansku visoravan. Ove poteze nije priznala međunarodna zajednica, sve dok SAD nisu promenile svoj zvanični stav o tom pitanju pod Trampovom administracijom, postavši prva velika sila koja je to učinila. Uglavnom, međunarodno mišljenje i dalje smatra istočni Jerusalim i Golansku visoravan okupiranom teritorijom.

Egipat priznao Izrael

Jedna od kopnenih granica Izraela je prvi put formalizovana 1979. godine, kada je Egipat postao prva arapska zemlja koja je priznala jevrejsku državu. Prema sporazumu, granica Izraela sa Egiptom je postavljena i Izrael je povukao sve svoje snage i naseljenike sa Sinaja, proces koji je završen 1982. Time je Izrael okupirao pojas Gaze, Istočni Jerusalim i Golansku visoravan, sa svojim granicama (osim sa Egiptom) još uvek ocrtanih linijama primirja iz 1949. godine.

Granice danas

Godine 1994. Jordan je postao druga arapska država koja je priznala Izrael, formalizujući svoju dugu granicu sa jevrejskom državom u tom procesu. Iako još uvek nije postojao mirovni sporazum između Izraela i Libana, linija primirja dve zemlje iz 1949. služi kao defakto severna granica Izraela, dok granica Izraela sa Sirijom ostaje nerešena.

Slično tome, Izrael ima defakto granicu sa Gazom otkako je povukao svoje trupe i naseljenike 2005. godine, ali se Gaza i Zapadna obala smatraju jednim okupiranim entitetom od strane UN, a zvanične granice još nisu određene. Konačan status i obrisi Zapadne obale, Gaze i istočnog Jerusalima trebalo bi da budu odlučeni u pregovorima između Izraela i Palestinaca koji tamo žive pod izraelskom okupacijom, ali su se decenije neprekidnih pregovora do sada pokazale besplodnim.

SrbijaDanas

hypetv.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ZABRANJENO PREUZIMANJE BEZ NAVODJENJA IZVORA I AUTORA

PRATITE NAS

HYPE TELEVIZIJA JE DOSTUPNA ZA KORISNIKE MTS IRIS TV, M:SAT TV NA POZICIJAMA 146 I 295, I BROJU 46 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE, KAO I NA APLIKACIJI ARENA CLOUD. HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE U CRNOJ GORI KORISNICIMA M:TEL KABLOVSKE MREŽE NA KANALU 173 I M:SAT NA POZICIJI 54. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE TELEVIZIJA DOSTUPNA JE NA MREŽI M:TEL NA POZICIJI 43, KAO I IPTV NA KANALU 606.
HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE ZA KORISNIKE MTS IRIS TV NA KANALU 604, KAO I NA BROJU 702 ZA KORISNIKE SUPERNOVA KABLOVSKE TELEVIZIJE. U BOSNI I HERCEGOVINI HYPE 2 TELEVIZIJA DOSTUPNA JE KORISNICIMA M:SAT MREŽE NA POZICIJI 60.
Background adbanner