Retinol: Snažan saveznik u nezi kože, delotvoran protiv akni i ožiljaka
Retinol, prirodni derivat vitamina A, jedan je od ključnih sastojaka u tretmanima za negu kože.
Pored svoje široko poznate uloge u kremama protiv starenja, retinol se takođe pokazao efikasnim u lečenju akni i smanjenju ožiljaka koji su posledica akni, prenosi Newsbeast.
Ovaj popularni sastojak se često koristi u serumima, anti-age kremama i noćnim kremama. Njegovo delovanje na kožu ima nekoliko ključnih aspekata.
Na površini kože, retinol ima efekat pilinga, uklanjajući nečistoće, mrtve ćelije kože i višak sebuma iz pora, čime se smanjuje pojava bubuljica.
Takođe, retinol prodire duboko u kožu, za razliku od mnogih drugih tretmana za akne. Ova supstanca dospeva do dermisa, središnjeg sloja kože, gde podstiče proizvodnju kolagena i elastina.
Ova dva jedinjenja zajednički deluju na smanjenje pojave akni, smanjujući vidljivost pora i ožiljaka tokom vremena.
Koja doza retinola je najefikasnija za lečenje akni?
Komercijalni proizvodi sa retinolom obično sadrže koncentraciju između 0,25% i 1,5%. Međutim, optimalna doza zavisi od tipa kože.
Ako imate osetljivu kožu, preporučuje se početi sa nižom koncentracijom retinola. Ukoliko neželjeni efekti izostanu, dozu možete postepeno povećavati. Takođe, važno je napomenuti da proizvodi koji sadrže retinol za anti-ageing negu kože možda nisu namenjeni specifično za lečenje akni. Potrebno je izbegavati sastojke koji mogu pogoršati stanje akni, kao što su parfemi i ulja.
Kako pravilno koristiti retinol u borbi protiv akni?
Prilikom upotrebe proizvoda sa retinolom, važno je pažljivo pratiti uputstva na pakovanju. U početku, moguće je iskusiti blago crvenilo ili iritaciju kože dok se ona navikava na retinol. Preporučuje se da retinol postepeno uvrstite u svoju rutinu nege kože, počevši sa jednim nanošenjem nedeljno.
Ukoliko ne primetite neželjene reakcije, možete ga koristiti češće. Da biste umanjili rizik od iritacije, pre nanošenja retinola operite lice i sačekajte pola sata.
Retinol je najbolje nanositi uveče, jer može povećati osetljivost kože na sunce. Kada izlazite napolje, obavezno koristite kremu za sunčanje kako biste zaštitili lice.
Takođe, imajte na umu da nije neophodno svakodnevno koristiti retinol da biste postigli efekte u lečenju akni. Dva do tri puta nedeljno može biti dovoljno. Ipak, preporučuje se nastaviti korišćenje čak i nakon što primetite poboljšanje u vezi sa aknama.
Da li postoje neželjeni efekti?
Iako je retinol prirodni oblik vitamina A, to ne znači da ne može izazvati neželjene efekte. Mogući neželjeni efekti uključuju suvoću, iritaciju, svrab, perutanje, crvenilo, kao i povećanu osetljivost na sunce.
Veća je verovatnoća da će se ovi efekti javiti na licu kada prvi put počnete koristiti retinol. Obično će nestati nakon nekoliko nedelja, kako se koža navikne na proizvod. Ukoliko neželjeni efekti potraju, preporučuje se prelazak na proizvod sa manjim procentom retinola.
BONUS VIDEO:
(Hypetv.rs/Ona.Telegraf.rs)