MAGIJA POLJUPCA KOJA NAS OBARA S NOGU: Znate li zbog čega je ljubljenje tako neodoljivo?
Hejsov kodeks bio je strogo pravilo ljubljenja koje je postojalo u kinematografiji u njegovom začetku, 1930. godine. Na Dan zaljubljenih, ovo pravilo je zabranjivalo ljubljenje u ležećem položaju, dok je trajanje poljupca bilo ograničeno na tri sekunde. Međutim, danas ljubljenje predstavlja valutu ljubavi i simbol je snage emocija koje pokreće.
Poljubac nije samo znak pažnje, već često definiše trenutak magije koji predstavlja kraj starog i početak novog života. Istraživači tvrde da su dve trećine ljudi naginje glavu udesno prilikom izvođenja poljupca, što je ujedno učestalo i u više od 90 odsto kultura u svetu.
Prilikom poljupca, svih pet glavnih čula šalju poruke našem telu i mozgu koji tada proživljavaju niz hemijskih reakcija. Ovaj proces podstiče lučenje hormona i neurotransmitera kao što su endorfini, adrenalin i dopamin, koji izazivaju euforiju, povećavaju osećaj zadovoljstva i suzbijaju bol. Ova ljubavna radnja takođe podstiče adrenalin, koji utiče na brži rad srca, smanjuje stres, ubrzava puls i disanje, a širi zenice i aktivira 5 do 12 moždanih nerava. Dopamin, koji je odgovoran za to da li se dobro osećamo ili ne, naučno je povezan sa zaljubljivanjem.
Postoji i situacija kada se potreba za poljupcem drastično smanjuje, a to je loš zadah. Stručnjaci tvrde da užitak poljupca ne može da bude zadovoljavajući ako usta osećaju duvan ili ljutu hranu. Takođe, jedna cigareta može da smanji zadovoljstvo poljupca, a žvakanje žvakaće gume to ne može da popravi.
Iako su pravila ljubljenja koja su postojala tokom 1930-ih bila stroga, današnji poljupci predstavljaju simbol jačine emocija koje pokreću i mogu da izazovu ekstazu. To je zaista čaroban trenutak koji pokreće najrazličitije reakcije u našem telu i mozgu.
BONUS VIDEO:
hypetv.rs